Wielkopostny Dzień Skupienia Ruchu Szensztackiego Archidiecezji Katowickiej
W sobotę 13 marca 2021 roku w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Wodzisławiu Śląskim – Radlinie odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia Ruchu Szensztackiego Archidiecezji Katowickiej. Opiekę duchową w tym dniu roztoczył nad uczestnikami o. Arkadiusz Sosna ISChP oraz duszpasterze miejscowej parafii – ks. proboszcz Tadeusz Wciórka oraz ks. wikary Artur Więcek.
Pomimo istniejących zagrożeń i obostrzeń, wielu członkom Ruchu udało się bezpośrednio uczestniczyć w skupieniu z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Można było zauważyć, jak nasza tęsknota za wspólnotowym przeżywaniem wiary i duchowości szensztackiej znalazła dobrą, bezpieczną, pełną szacunku drogę do spotkania: człowieka z Bogiem i człowieka z drugim człowiekiem. Tak po ludzku martwiliśmy się o losy tego Dnia Skupienia; czy się w ogóle odbędzie w czasach tak dynamicznych decyzji o kolejnych obostrzeniach; ilu nas będzie obecnych; czy nie za dużo, czy nie za mało? Po raz kolejny Maryja zatroszczyła się o wszystko idealnie (o wszystko i idealnie!) – dokładnie tak, jak zwykł zapewniać o tym nasz Ojciec Założyciel: „Mater Perfecta Habebit Curam”.
Spotkanie rozpoczęło się od Drogi Krzyżowej. Drogę Krzyżową poprowadził o. Arkadiusz, a rozważania do niej przygotował i czytał Pan Mariusz Borkowski z Szensztackiej Ligi Rodzin. Były to rozważanie głębokie, zanurzone w naszej codzienności, a zatem bliskie każdemu z nas, a dodatkowo opatrzone naszym szensztackim rozumieniem osobistej drogi do świętości. Potem razem adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie – głównie pięknym śpiewem uwielbienia i ciszą, ograniczając do minimum słowa – w zaufaniu, że nasz Pan wszystko wie i jest bardziej z nami, niż my sami z sobą. Takiej wiary w Opatrzność Bożą uczy nas o. Kentenich. Przepiękny śpiew towarzyszył nam przez cały czas skupienia, a swymi „anielskimi głosami” (kto słyszał, ten dobrze wie, o czym tutaj mowa!) służyły Beata Cebula oraz Ania i Agata Jastrzembskie z parafii NSPJ z Rybnika-Niedobczyc. Podczas adoracji była okazja do skorzystania z sakramentu pokuty.
Kulminacyjnym momentem Dnia Skupienia była Eucharystia, którą sprawował o. Arkadiusz Sosna, a kolejni członkowie Ligi Rodzin z naszej diecezji przewodniczyli Liturgii Słowa oraz modlitwie wiernych. O. Arkadiusz podczas homilii podkreślił znaczenie św. Józefa w historii Kościoła, który zawsze był przywoływany i wzywany w czasach trudnych, przełomowych, kryzysowych, by właśnie tym czasom patronować. Nie inaczej jest i w tych czasach, w których przychodzi nam żyć. Obecny rok jest w Kościele Rokiem św. Józefa. Nawiasem mówiąc, to piękne, że nasz Ojciec Założyciel – Józef Kentenich – nosił imię właśnie tego świętego.
Czasami czas płynie wolniej niż zegar, a czasami jakby szybciej. Te trzy sobotnie godziny upłynęły nam bardzo szybko. Upłynęły na głębokiej modlitwie, zadumie i rozważaniach, na pięknym śpiewie i cudownym uwielbieniu. Dziękujemy Siostrom Szensztackim z Radlina – s. Eleonorze, s. Michaeli i s. Hiacyncie – za wspólny czas przy Naszej Maryi Trzykroć Przedziwnej skupionej na cierpieniu swego Syna. Za ten piękny czas podziękowała wszystkim zgromadzonym Pani Krystyna Jastrzembska – animator diecezjalna. Po raz pierwszy uczyniła to sama – Jej mąż Edek uczestniczył w tym Dniu Skupieniu duchowo, w zaciszu swojego domu, w wyjątkowej bliskości z cierpieniem Chrystusa. Można powiedzieć, że nasi Animatorzy diecezjalni pięknie podzielili się rolami – Krysia była z tą częścią naszego Ruchu, która mogła być obecna fizycznie podczas Dnia Skupienia, a Edek przewodniczył tej części naszego Ruchu, który jednoczył się razem duchowo.
Więź – cóż to takiego? Jasna Góra 26 marca 2022 Zaglądamy do Wikipedii, by zobaczyć jak ona określa słowo „więź”, ciekawe, bo samo słowo „więź” nie określa nic, choć…
Kwadrans Bożej intuicji Kobieca intuicja, to atrybut, którym się szczycimy. To Bóg tak nas stworzył, że potrafimy z większą empatią wyczuwać to, co niewidzialne, duchowe, nadprzyrodzone. Z modlitwy koronacyjnej: „Pomóż…