75 lat trzeciego kamienia milowego.

31 maja 1949 – 2024
75 lat trzeciego kamienia milowego

W tym roku mija 75 lat od pamiętnego 31 maja 1949 roku. Zapraszamy Rodzinę Szensztacką całego świata do świętowania jubileuszu trzeciego kamienia milowego w naszej historii. Uroczystości odbędą się od 31 maja do 2 czerwca 2024 w Bellavista w Chile. Będą to szczególne chwile spotkania, dziękczynienia, modlitwy i dialogu – aby lepiej poznać i zrozumieć klucze do charyzmatu Szensztatu, które Bóg daje nam na XXI wiek. Z tej okazji chcemy jako międzynarodowa Rodzina Szensztacka pielgrzymować do sanktuarium w Bellavista i do wszystkich sanktuariów filialnych na świecie.
W 1949 roku o. Józef Kentenich, założyciel Dzieła Szensztackiego, był już od roku w Ameryce Łacińskiej. Gdy przebywał w Nueva Helvecia (Urugwaj), otrzymał oficjalny raport z diecezji trewirskiej z wizytacji w Szensztacie, która miała miejsce w lutym.
Zauważył istotne zmiany w porównaniu z wcześniejszym raportem biskupa Steina i postanowił odpowiedzieć na nie w obszernym liście (epistola perlonga). Zamierzał go ukończyć do końca maja – jako dar dla Matki Trzykroć Przedziwnej w miesiącu jej poświęconym.
Kilka dni później udał się do Chile, aby 20 maja pobłogosławić sanktuarium w Bellavista, na południe od Santiago. Darem dla Matki Najświętszej był jego list, który przekazał jej 31 maja na ołtarzu niedawno konsekrowanego sanktuarium u podnóża Andów. Ideał tego sanktuarium to Wieczernik, a wszystko przypadło na czas uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Pierwszą część listu o. Kentenich ukończył w Chile. Kolejne pisał w Argentynie i Brazylii. W liście porusza ważne kwestie: znaczenie myślenia organicznego dla doświadczenia wiary i jego pedagogiczne konsekwencje. Do centralnych należy temat duchowego dziecięctwa, posłuszeństwa i wolności.
Z Bellavista założyciel powtarza zaproszenie, byśmy byli narzędziami w ręku Maryi. Byśmy byli sercem Kościoła i budowali nową kulturę, która harmonizuje to, co Boskie, z tym, co ludzkie. Wymaga to osobistego zaangażowania i gorliwych wkładów do kapitału łask.
W kwietniu 2023 roku z sanktuarium w Bellavista został skradziony krzyż jedności. Podczas obchodów jubileuszowych zostanie do sanktuarium podarowany nowy krzyż, którego duchowe wypracowanie już trwa.
Motto obchodów to oryginalne słowa naszego założyciela: „Idziemy jedni w drugich” (hiszp. „Vamos el uno en el otro”, niem. „wir gehen ineinander”) Te specyficzne słowa wyrażają jedność i splatające się losy całej Rodziny Szensztackiej.
Przez przymierze miłości jesteśmy wezwani, aby wspólnie kroczyć drogą do Boga, tworząc żywy organizm więzi. W nim to, co ludzkie, jest drogą do Boga, a jednocześnie to, co Boże czyni nas w pełni ludźmi.

Obchody w Polsce

W Polsce będziemy łączyć się z obchodami w Chile w dniu przymierza, 18 maja 2024 roku – przy każdym sanktuarium i w każdej wspólnocie. Na tę okazję rozesłane będą materiały liturgiczne.
W Otwocku-Świdrze, 28 kwietnia 2024 roku, odbędzie się „Dzień Studyjny” przedstawicieli wspólnot naszego ruchu poświęcony tematowi trzeciego kamienia milowego i jego aktualności dzisiaj. Zaproszenie i program będą wkrótce rozesłane do odpowiedzialnych za wspólnoty w Polsce.
Jubileusz to wielka okazja dla Rodziny Szensztackiej w Polsce, by poszerzyć i odnowić wiedzę na temat historii Szensztatu. Jest to też okazja, by na nowo podjąć duchową pracę nad sobą i aby z nową mocą wprowadzać w swoim życiu i w życiu naszych wspólnot dobrze rozumiane myślenie organiczne!

 

z Bożym błogosławieństwem

 

 

o. Przemysław Skąpski ISchP
Krajowy Duszpasterz Ruchu Szensztackiego
Oficjalna strona jubileuszu w Chile
Poprzedni wpis
Czuwanie Ruchu na Jasnej Górze.
Następny wpis
CZUWANIE – transmisja

Podobne wpisy

Kokpit

Wyobraźnie dzieci porusza widok chyba każdego samolotu, helikoptera, paralotni. Im niżej leci, tym dziecko dłużej z uniesioną i przytuloną do czoła dłonią wygląda powietrznego statku. Pamiętam, jak na osiedlu, na którym się…
CZYTAJ WIĘCEJ

Będąc małym dzieckiem zastanawiałem się często, jak to jest możliwe, że złamane kości, których nie widać, są tak poskładane, że kończyna odzyskuje pełną sprawność. Mama moja wytłumaczyła mi wtedy, że…
CZYTAJ WIĘCEJ