75 lat trzeciego kamienia milowego.

31 maja 1949 – 2024
75 lat trzeciego kamienia milowego

W tym roku mija 75 lat od pamiętnego 31 maja 1949 roku. Zapraszamy Rodzinę Szensztacką całego świata do świętowania jubileuszu trzeciego kamienia milowego w naszej historii. Uroczystości odbędą się od 31 maja do 2 czerwca 2024 w Bellavista w Chile. Będą to szczególne chwile spotkania, dziękczynienia, modlitwy i dialogu – aby lepiej poznać i zrozumieć klucze do charyzmatu Szensztatu, które Bóg daje nam na XXI wiek. Z tej okazji chcemy jako międzynarodowa Rodzina Szensztacka pielgrzymować do sanktuarium w Bellavista i do wszystkich sanktuariów filialnych na świecie.
W 1949 roku o. Józef Kentenich, założyciel Dzieła Szensztackiego, był już od roku w Ameryce Łacińskiej. Gdy przebywał w Nueva Helvecia (Urugwaj), otrzymał oficjalny raport z diecezji trewirskiej z wizytacji w Szensztacie, która miała miejsce w lutym.
Zauważył istotne zmiany w porównaniu z wcześniejszym raportem biskupa Steina i postanowił odpowiedzieć na nie w obszernym liście (epistola perlonga). Zamierzał go ukończyć do końca maja – jako dar dla Matki Trzykroć Przedziwnej w miesiącu jej poświęconym.
Kilka dni później udał się do Chile, aby 20 maja pobłogosławić sanktuarium w Bellavista, na południe od Santiago. Darem dla Matki Najświętszej był jego list, który przekazał jej 31 maja na ołtarzu niedawno konsekrowanego sanktuarium u podnóża Andów. Ideał tego sanktuarium to Wieczernik, a wszystko przypadło na czas uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Pierwszą część listu o. Kentenich ukończył w Chile. Kolejne pisał w Argentynie i Brazylii. W liście porusza ważne kwestie: znaczenie myślenia organicznego dla doświadczenia wiary i jego pedagogiczne konsekwencje. Do centralnych należy temat duchowego dziecięctwa, posłuszeństwa i wolności.
Z Bellavista założyciel powtarza zaproszenie, byśmy byli narzędziami w ręku Maryi. Byśmy byli sercem Kościoła i budowali nową kulturę, która harmonizuje to, co Boskie, z tym, co ludzkie. Wymaga to osobistego zaangażowania i gorliwych wkładów do kapitału łask.
W kwietniu 2023 roku z sanktuarium w Bellavista został skradziony krzyż jedności. Podczas obchodów jubileuszowych zostanie do sanktuarium podarowany nowy krzyż, którego duchowe wypracowanie już trwa.
Motto obchodów to oryginalne słowa naszego założyciela: „Idziemy jedni w drugich” (hiszp. „Vamos el uno en el otro”, niem. „wir gehen ineinander”) Te specyficzne słowa wyrażają jedność i splatające się losy całej Rodziny Szensztackiej.
Przez przymierze miłości jesteśmy wezwani, aby wspólnie kroczyć drogą do Boga, tworząc żywy organizm więzi. W nim to, co ludzkie, jest drogą do Boga, a jednocześnie to, co Boże czyni nas w pełni ludźmi.

Obchody w Polsce

W Polsce będziemy łączyć się z obchodami w Chile w dniu przymierza, 18 maja 2024 roku – przy każdym sanktuarium i w każdej wspólnocie. Na tę okazję rozesłane będą materiały liturgiczne.
W Otwocku-Świdrze, 28 kwietnia 2024 roku, odbędzie się „Dzień Studyjny” przedstawicieli wspólnot naszego ruchu poświęcony tematowi trzeciego kamienia milowego i jego aktualności dzisiaj. Zaproszenie i program będą wkrótce rozesłane do odpowiedzialnych za wspólnoty w Polsce.
Jubileusz to wielka okazja dla Rodziny Szensztackiej w Polsce, by poszerzyć i odnowić wiedzę na temat historii Szensztatu. Jest to też okazja, by na nowo podjąć duchową pracę nad sobą i aby z nową mocą wprowadzać w swoim życiu i w życiu naszych wspólnot dobrze rozumiane myślenie organiczne!

 

z Bożym błogosławieństwem

 

 

o. Przemysław Skąpski ISchP
Krajowy Duszpasterz Ruchu Szensztackiego
Oficjalna strona jubileuszu w Chile
Poprzedni wpis
Czuwanie Ruchu na Jasnej Górze.
Następny wpis
CZUWANIE – transmisja

Podobne wpisy

Komunikat

Komunikat Pragniemy poinformować, że Msze św. przewidziane w dniu 18 maja 2020 roku w Sanktuarium Królowej Jedności w Zabrzu Rokitnicy NIE BĘDĄ ODPRAWIANE. SANKTUARIUM JEST OTWARTE PRZEZ CAŁY DZIEŃ. ISTNIEJE…
CZYTAJ WIĘCEJ