Maryjo, przyjmij koronę i wsław się jako Królowa Miłości Rodzinnej!

Dnia 18-tego sierpnia br. w parafii św. Stanisława biskupa i męczennika w Suszcu odbyła się koronacja obrazu Trzykroć Przedziwnej Matki i Zwycięskiej Królowej Szensztatu. Okazją do koronacji były takie wydarzenia:
– Piętnaście lat działalności Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu. W parafii istnieją 23 kręgi. W każdym kręgu Pielgrzymująca Matka odwiedza, co miesiąc od 10-15 rodzin.
– Dokładnie, przed piętnastu laty, w Dniu Przemierza został poświęcony w Schoenstatt k/Koblencji, /Niemcy/ obraz Matki Trzykroć Przedziwnej. Przywieziony do Suszca został umieszczony w kościele parafialnym, gdzie pomaga członkom Rodziny Szensztackiej w łączności z Prasanktuarium.
Z wdzięczności za wyproszone łaski i „cuda” w życiu rodzinnym, w szarej codzienności, w pracy zawodowej, w zmaganiach o realizowanie ideałów życia rodzinnego – Maryja otrzymała koronę oraz znamienny tytuł Królowej Miłości Rodzinnej.
W ułożonej modlitwie koronacyjnej rodziny modliły się między innymi:
Ukochana Matko i Królowo, składamy Tobie nasz dar koronacyjny i obiecujemy nadal przynosić i oddawać Tobie do Kapitału Łask: ciężką pracę robotników i rolników na naszej ziemi, wszystkie sukcesy i porażki w pracy zawodowej. Ich znakiem jest czarny krzyż z węgla. Wyraża on codzienne ofiary i wyrzeczenia w życiu rodzinnym i osobistym, cierpienia chorych i starszych, ofiarę życia górników, którzy zginęli na naszych kopalniach. Przyjmij wszelkie nasze wysiłki, aby nie zmarnowało się bogactwo tej ziemi, którą otrzymaliśmy w darze od Boga…
Królowo Miłości Rodzinnej prosimy Cię wsław się i prowadź nas, daj nam odwagę i gorliwość w przekazywaniu świadectwa wiary oraz szensztackich ideałów. Wychowawczyni pokoleń, oddajemy Ci całą naszą parafię, wszystkie osoby działające w ruchach i we wspólnotach. Uczyń naszą parafię rodziną i zjednocz nas w ofiarnej pracy dla Królestwa Twojego Syna, pod przewodnictwem naszych kapłanów. Wypraszaj im szczególne łaski i dary Ducha Świętego Wypraszaj nam u Pana nowe powołania do pracy w Jego winnicy…
Aktu koronacji dokonał i liturgii przewodniczył o. Romuald Kszuk, Krajowy Moderator Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu. W swojej homilii zaznaczył:
Dziś, kiedy żyjemy atmosferze w niesprzyjającej życiu rodzinnemu, kiedy wielu z takim trudem przychodzi kochać najbliższych, podczas, gdy dla ludzi z zewnątrz potrafią być serdeczni i zdobyć się na uśmiech, – potrzeba wpatrywać się w Maryję, jako Królową Miłości Rodzinnej, prosić Ją o pomoc i naśladować Jej miłość. Ona na pierwszym miejscu miłowała Boga. Ta miłość otworzyła Ją na Jego Plan zbawienia; na dar Bożego Życia, jak chciał Bóg; ta miłość sprawiła, że nie zamknęła się w swoim świecie, ale poszła pomagać swojej krewnej, nowożeńcom w Kanie a potem uczniom Jezusa. Ta miłość pomogła przyjąć Jej to, co niezrozumiałe, trudne, a nawet bolesne. Ta miłość uzdolniła Ją do przyjęcia Bożych napomnień i odczytania Bożego Planu względem swojego Syna. Ta miłość dała Jej siłę, aby w najważniejszej chwili stać obok swojego ukrzyżowanego Syna. Ta miłość wydoskonaliła Ją tak, że stała się Matką Bożej Rodziny – Kościoła. Dlatego słusznie  możemy Ją nazywać: Królową Miłości Rodzinnej.
Mszę świętą koncelebrowali przedstawiciele duchowieństwa na czele z proboszczem suszeckiej parafii ks. Dariuszem Gordoniem. W liturgii uczestniczyli członkowie Apostolatu oraz Ligi Rodzin Szensztackich z Suszca, oraz przedstawiciele parafii archidiecezji katowickiej, w których rozwija się Apostolat Pielgrzymującej Matki.
Przygotowania uroczystości podjęli się oraz zadbali o jej przebieg Koordynatorzy Apostolatu w parafii – PP. Anna i Franciszek Godziek wraz z s. M. Damianą Czogała – odpowiedzialną za rozwój Apostolatu w archidiecezji katowickiej, przy współpracy z rodzinami należącymi do Apostolatu, jak i Szensztackiej Ligii Rodzin.
Do oddania się Matce Bożej, Królowej Miłości Rodzinnej, cała parafia przygotowywała się poprzez rekolekcje Adwentowe oraz Wielkopostne, które prowadził o. Romuald. Przez dwa lata rodziny duchowo wypracowywały koronę poprzez dziewięciomiesięczną nowennę składającą się z udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu. Małżeństwa z Ligi Rodzin ofiarowały udział w Eucharystii w pierwsze piątki i soboty miesiąca, członkowie Apostolatu brali czynny udział w prowadzeniu rozważań różańcowych, Drogi Krzyżowej i innych nabożeństw.
W czasie uroczystości nad kościołem pojawiła się tęcza, znak przymierza Boga ze swoim ludem. Ufamy, że Bóg przyjął naszą wdzięczność, ufność oraz oddanie się Jemu poprzez ręce Maryi.
Po liturgii dalsze świętowanie przeniosło się do parafialnych ogrodów. Tam spotkaliśmy się w radosnej wspólnocie, przy kawie, jubileuszowym torcie i kołoczu, oraz przy pięknej muzyce i śpiewie pieśni Maryjnych. Chętni dzielili się świadectwem o „cudach” zdziałanych w czasie obecności Pielgrzymującej Matki Bożej w ich domach – w życiu rodzinnym i osobistym.
Serca ujęła pięknie przygotowana liturgia, śpiew, a szczególnie kompozycja naszych muzyków na organy i skrzypce.  Nadal napływają do nas echa o głębokich przeżyciach uroczystości, a ktoś określił to słowami: zdawało się, że Maryja przyjęła nasz dar, choć korona jest znakiem dla nas, abyśmy oddali się Bogu i Jego woli, jak wskazuje nam Maryja poprzez swój styl życia prowadzony w Nazarecie.
Parafianie z Suszca
Poprzedni wpis
Promocja pierwszej biografii o Słudze Bożym Józefie Englingu – Zaproszenie do Prosit.
Następny wpis
Urodziny Matki Bożej w Zabrzu Rokitnicy

Podobne wpisy

Komunikat

Komunikat W związku z treścią Dekretu bp Diecezjalnego Romualda Kamińskiego, Msza św., Przymierza, zaplanowana na 18 marca, tj., w środę o godzinie 19:00 w Sanktuarium Wierności w Świdrze, zostaje odwołana.…
CZYTAJ WIĘCEJ