18 rocznica poświęcenia Sanktuarium Zawierzenia

W niedzielę Trójcy Świętej 16 czerwca 2019r. przedstawiciele Rodziny Szensztackiej diecezji bydgoskiej, toruńskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej oraz goście i sympatycy Ruchu  świętowali 18-tą rocznicę poświęcenia Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskich  Piaskach.

Uroczystą dziękczynną Eucharystię sprawował J. E. Ks. Biskup Bogdan Wojtuś, który przez wiele lat towarzyszył nam w rozwoju Ruchu Szensztackiego oraz przy budowie Sanktuarium Zawierzenia.

W homilii Ks, Biskup mówił o historii Ruchu Szensztackiego na gnieźnieńskiej ziemi, od roku 1986 kiedy Siostry Szensztackie przybyły do Bydgoszczy, poprzez czas zakupu terenu i budowy Sanktuarium aż po dzień dzisiejszy. Mówił też o przyszłości, której my nie znamy, a którą Pan Bóg ma już dla nas przygotowaną. Podkreślał, że „każde dobro pochodzi z góry od Ojca Światłości” (por. J, 1,17) Jubileusz 18-lecia Sanktuarium nazwał Ks. Biskup wejściem na wzgórze, z którego widać jak nas Pan Bóg prowadzi i widać też, że „dla Boga nie ma nic niemożliwego” (por. Łk 1.37).

Nawiązując do dzisiejszej Uroczystości Trójcy Najświętszej Ks. Biskup wskazał na Liturgię Słowa, którą daj nam Kościół. Księga Przysłów pokazuje nam stworzenie świata przez Boga, a temu stworzeniu towarzyszy mądrość. Ukazana jako osoba jest zapowiedzią Jezusa Chrystusa. List Św. Pawła do Rzymian ukazuje z kolei pojednanie z Bogiem: Syn Boży przyszedł na świat, by pojednać ludzi z Ojcem przez nieskończoną miłość. Ewangelia ukazuje nam natomiast Ducha Świętego, który gdy przyjdzie ukaże nam prawdę, „z  mojego weźmie i wam oznajmi.” (J 16,15).

Bóg jest Miłością, a my stworzeni na Jego obraz jesteśmy na miłość otwarci i jej potrzebujemy. Potrzebujemy Miłości, by się rozwijać i by miłować innych. Najpiękniejszym wzorem tego, jak w życiu kierować się Miłością jest Maryja. Ona ukazuje nam także jak żyć dla innych. To wymaga od nas ZAWIERZENIA i to wymaga naszego udziału w zbawczym planie Boga. „My chrześcijanie nie nienawidzimy, ale miłujemy” – zakończył Ks. Biskup.

Po Eucharystii nastąpiło poświęcenie i otwarcie placu zabaw dla dzieci, który ma służyć najmłodszym pielgrzymom, aby mogli poprzez radość i zabawę chwalić Boga. Dla wszystkich dzieci Bożych był mały słodki upominek.

Czas spędzony we wspólnocie, na rozmowach i świętowaniu, a także możliwość nawiedzenia Sanktuarium Zawierzenia upłynął niezwykle szybko. Nasze spotkanie zakończyło się Nabożeństwem Eucharystycznym, podczas którego oddaliśmy nasze sprawy, nasze rodziny i wspólnoty oraz wszystkie nasze intencje Najświętszemu Sercu Jezusa.

Tekst: Violetta Wilandt

Zdjęcia: Dominika Kopka

Poprzedni wpis
Słowo Prezydium Krajowego Ruchu Szensztackiego
Następny wpis
„Cuda” w Sanktuarium Przymierza

Podobne wpisy