… Nie może nas to dziwić, że Maryja w przykładny sposób korzystała z wszelkich źródeł poznania, które stoją do dyspozycji w duchowości narzędzia, aby odkrywać Boże życzenie i Bożą wolę.
Jak ochoczo przyjmowała Ona wypowiedziane słowo Boże i przepracowywała w sobie, dowodzi Magnificat[1], w którym ukazana jest jako mistrzowska znawczyni Pisma Świętego Starego Testamentu, oraz wiele mówiące zdanie, które Pismo Święte wypowiada o Niej: „Matka Jego przechowywała w swym sercu wszystkie te zdarzenia” (por. Łk 2,51).
Otwarta była także w każdym czasie na wysłańców i głosicieli życzeń Bożych: wobec działających wolnych przyczyn wtórnych. Z wiarą przyjmuje poselstwo Anioła (por. Łk 1,26-38) i idzie bezzwłocznie za św. Józefem (por. Mt 2,13n; 2,20n), który na polecenie Anioła zabiera Ją z sobą do Egiptu i stamtąd znowu z powrotem. Nie zapomniała o tym, co o losie i celu życia Jej Syna, i Jej własnym, powiedział Jej starzec Symeon (por. Łk 2,25nn).
Boży porządek świata był normą dla Jej serca odczuwającego głód Boga. Radośnie uznawała kierownicze stanowisko św. Józefa w ramach istnienia małej, Świętej Rodziny oraz chętnie i z miłością dawała w niej takie miejsce swemu Synowi, jakie było Mu należne. Na wiadomość o odmiennym stanie swojej krewnej poszła natychmiast z pośpiechem przez góry z pomocą (por. Łk 1,39-56), chociaż sama nosiła już wtedy pod swym sercem Najświętszego. Gdy wypowiedziała pozdrowienie, Jan został uświęcony w łonie matki i otrzymał zapewnienie o tej wielkiej, zamierzonej przez Boga misji w planie zbawienia; „Duch Święty napełnił [wtedy] Elżbietę” (Łk 1,41) i wypowiedziała tajemnice Królestwa Bożego (por. Łk 1,43), do ogłoszenia których była powołana. Na weselu w Kanie (por. J 2,1-11) nie tylko pomogła z macierzyńską delikatnością wyjść nowożeńcom z kłopotu; cały sposób Jej postępowania był wynikiem wiedzy o swojej roli w Królestwie Bożym. Ojciec Święty [Pius XII] w swojej encyklice Corpus Christi mysticum mówi o Niej: „Jej Syn Jednorodzony na Jej matczyną prośbę w Kanie Galilejskiej dokonał znaku cudownego, wobec czego Jego uczniowie uwierzyli w Niego”[2]. Ta sama postawa Maryi ujawnia się w Wieczerniku (zob. Dz 1,14). Również tutaj wyraźnie jest Ona świadoma swego zadania. Ojciec Święty [Pius XII] mówi: „To Ona przez swoje potężne wstawiennictwo uzyskała, że darowany już na krzyżu Duch Boskiego Odkupiciela w dniu Piędziesiątnicy udzielony został w przedziwnych darach nowo narodzonemu Kościołowi”[3].
Rola, jaką Maryja ma do odegrania w Królestwie Bożym w nadprzyrodzonym porządku istnienia pozwala dopiero właściwie zrozumieć Jej życie i działanie także na Golgocie (zob. J 19,25). Pius XII wyjaśnia: „Ona, wolna od wszelkiego osobistego i dziedzicznego przewinienia i zawsze najściślej związana ze swoim Synem, złożyła Go na Golgocie razem z całkowitą ofiarą ze swoich matczynych praw i swojej matczynej miłości Ojcu przedwiecznemu jako nowa Ewa za wszystkie dzieci Adama, które wskutek jego smutnego upadku były zeszpecone. W ten sposób, będąc już przedtem Matką naszej Głowy według ciała, teraz stała się na podstawie nowego tytułu cierpienia i godności duchową Matką wszystkich Jego członków. Przez to wreszcie, że mężnie i ufnie znosiła swoje niewypowiedziane cierpienie, więcej niż wszyscy wierzący w Chrystusa razem wzięci, jako prawdziwa Królowa męczenników dopełniła, czego niedostaje jeszcze cierpieniom Chrystusa… za Jego Ciało, Kościół (por. Kol 1,24). Ona tajemniczemu Ciału Chrystusa, które narodziło się z przebitego Serca Zbawiciela, towarzyszyła z tą samą czułą miłością i troską matczyną, z jaką pielęgnowała i żywiła Dziecię Jezus w żłóbku i przy swoich piersiach”[4]. Posługując się naszym słownictwem, możemy zamiast tego powiedzieć, że Maryja we wszystkim trzymała się wiernie prawa: Ordo essendi est ordo agendi (porządek istnienia określa porządek działania).
Tak samo pilnie starała się poznać życzenia i wolę Boga z wydarzeń i sytuacji, np. z zarządzonego przez cesarza spisu ludności (por. Łk 2,1-5), ze zrządzeń Bożych we własnym życiu. Mądrość Boża dopuściła, że z Dziecięciem pod sercem w Betlejem przez wszystkich była odprawiana z niczym i musiała zadowolić się stajnią (por. w. 7); Bóg kazał Jej uciekać [do Egiptu] (zob. Mt 2,13nn); nie chronił Jej przed cierpieniem, gdy Syn pozostał w Jerozolimie bez i przeciw Jej woli (zob. Łk 2,41-52), albo później, kiedy widziała gromadzące się chmury burzowe wokół Jego głowy, ponieważ publicznie zajął stanowisko przeciwne przywódcom ludu i pociągał lud do siebie, albo wreszcie, jak w czasie męki i śmierci Jezusa (zob. J 19), kiedy szatan i świat zdawali się zewnętrznie całkowicie nad Nim tryumfować, albo gdy po Jego wniebowstąpieniu (zob. Dz 1), musiała pozostać na ziemi bez Niego, aby radą i czynem wspierać młody Kościół, zwłaszcza Apostołów…
Kto te sprawy ma przed oczyma i zachowuje żywe, dla tego życie Maryi będzie wspaniałą matczyną i wzorcową szkołą prawdziwej postawy narzędzia, obojętnie jak się ją ujmuje: czy jako formę życia, czy też jako źródło poznania [woli Bożej].
[1] Magnificat jest „jak kobierzec utkany z psalmów i tekstów proroczych Starego Testamentu”. Wiersz 48b jest jedynym zdaniem nie zaczerpniętym ze Starego Testamentu i właśnie on zawiera przepowiednię, która przewyższa Stare Przymierze: „Oto błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia”. Tak śpiewała Maryja Magnificat jako pieśń Izraela, jako swoją własną pieśń, ale także jako pieśń Kościoła, o ile „wybranie i dar wiary całego Kościoła znajdują swoje wybitne wyobrażenie w postaci Maryi”. Zob. A. Smitmans, s. 52.
Luty 2020 – czwarty miesiąc nowenny … z prostotą i łagodnością… Impuls „Z im większą prostotą mówię „Tak, Ojcze”, im bardziej na wzór Matki Bożej powtarzam „Oto” (Oto ja Służebnica…
„Poruszeni Duchem Bożym” Szensztat, 12 czerwca 2022 r. „Wy jesteście naszym listem” (por. 2 Kor 3, 2) List braterski do międzynarodowej Rodziny Szensztackiej Droga Międzynarodowa Rodzino Szensztacka, Zainspirowani Pięćdziesiątnicą, „zgromadziliśmy…
Drodzy Koordynatorzy i Opiekunowie kręgów Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu! W związku z nowymi wytycznymi dotyczącymi ograniczeń w przemieszczaniu się proszę, aby kapliczki Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu, do dnia…