„Wydadzą owoc nawet i w starości”

II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych w Kietrzu w bliskości kaplicy MTA


Kochana Rodzino
Szensztacka w Polsce!

Dnia 24 lipca tego roku w Kietrzu odbędą się obchody II Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. To wielka inicjatywa papieża Franciszka, którą zapoczątkował przed rokiem, a nad którą pieczę roztacza watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Życia i Rodziny. Doceniajmy fakt, że sekretarzem tej dykasterii jest ojciec szensztacki o. Alexandro Avi Mello. Papież, chcąc docenić Seniorów na świecie, w okolicach wspomnienia świętych Joachima i Anny (rodziców Maryi, a dziadków Pana Jezusa), ustanowił to wielkie świętowanie.

Dlaczego Kietrz? Być może to ważne pojednanie i współpraca Pallotynów i Szensztatu? Wspólna inicjatywa tych dwóch zgromadzeń o wspólnych korzeniach, wymodlona przez bł. Richarda Henkesa?

Tymczasem trochę historii…

W 1933 roku w ogrodzie pallotyńskim przy kościele św. Tomasza Apostoła w Kietrzu została wybudowana kaplica MTA. Została wybudowana z inicjatywy bł. Richarda Henkesa, który w tamtym czasie (od 1931 roku) posługiwał w Kietrzu jako nauczyciel w szkole pallotyńskiej. Poświęcenie kaplicy nastąpiło 24 września 1933 roku. To mała kaplica, ale zarazem prawdziwa „perła” Międzynarodowego Ruchu Szensztackiego, gdyż jest pierwszą kaplicą na świecie wybudowaną poza wspólnotą w Schoenstatt. To właśnie w Schoenstatt w Niemczech znajduje się prasanktuarium, w którym 18 października 1914 roku Sługa Boży o. Józef Kentenich powołał do życia Dzieło Szensztackie. Prawdopodobnie młody Richard Henkes, jako ówczesny kleryk pallotyńskiego seminarium w Schoenstatt, uczestniczył w tym wydarzeniu.

Kaplica Maryi Trzykroć Przedziwnej w Kietrzu jest miejscem szczególnym dla Rodziny Szensztackiej, gdyż w roku 1933, 1934 oraz 1936 w kaplicy tej modlił się nasz Ojciec Założyciel Sługa Boży o. Józef Kentenich – kierownik duchowy bł. Richarda Henkesaz czasów seminaryjnych w Schoenstatt. Były wychowanek zaprosił dwukrotnie swojego nauczyciela do Kietrza, aby ten głosił tu rekolekcje. Ich życiowe drogi skrzyżują się ponownie w obozie koncentracyjnym w Dachau, do którego o. Kentenich trafi w 1942 roku, a o. Henkes w 1943. Ale to materiał na inną opowieść…

Dopiero od 1943 roku zaczęto budować w Niemczech, Europie i na świecie sanktuaria filialne idealnie na wzór prasanktuarium w Schoenstatt (dzisiaj jest ich blisko 200 rozsianych po całym świecie); niemniej pierwszą kaplicą poza Schoenstatt, w której czczono wizerunek MTA z taką samą atencją i intencją, jak to miało i nadal ma miejsce w Schoenstatt była i jest kaplica MTA w Kietrzu. Gabarytowo jest nieco mniejsza od oryginału, jeśli chodzi o wielkość samej budowli i ołtarza, ale wystrój wnętrza, jego kluczowe elementy, do których należą: figura św. Michała Archanioła po lewej stronie ołtarza, wieczysta lampka po prawej stronie ołtarza, krzyż jedności nad tabernakulum, figura św. Józefa przed prezbiterium i oczywiście ośmioramienny obraz z wizerunkiem Maryi Trzykroć Przedziwnej w ołtarzu głównym z charakterystycznym napisem „Servus Mariae nunquam peribit” („Sługa Maryi nigdy nie zginie”), są zamieszczone we wnętrzu tak, jak w prasanktuarium.  Może i ta mała (a jednocześnie tak ważna) kietrzańska kaplica MTA („kaplica babcia” jak można byłoby ją nazwać) zostanie kiedyś, z woli Opatrzności Bożej, wyniesiona do rangi sanktuarium, jako „perła” odkryta po latach? Tylko Bóg zna odpowiedź.

W 1933 roku Kietrz był w granicach Niemiec, a po 1945 roku w granicach Polski. Można zatem powiedzieć, że po zakończeniu II wojny światowej Maryja Trzykroć Przedziwna witała w tej kaplicy Polaków przesiedlanych tutaj z ziem wschodnich, którzy mieli zacząć w Kietrzu wszystko „od nowa” i jednocześnie żegnała rodowitych Niemców, który zostali stąd wysiedleni wgłąb Niemiec, zostawiając całe dotychczasowe życie za sobą. Maryja jest ponad granicami, łączy narody, osoby, ich losy, dzieje, historię, czas. Maryja jest zawsze blisko ludzi i tego, co niosą w sercach. Jednoczy wszystkich w sobie. Przytulapokolenia…

Zapraszamy serdecznie całą Rodzinę Szensztacką na II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych do Kietrza, do naszej „kaplicy babci”. Doceniajmy to, że ją mamy. Światową perłę. Mottem tegorocznych obchodów są słowa: „Wydadzą owoc nawet i w starości”. Będzie Eucharystia pod przewodnictwem o. Arkadiusza Sosny, nieszpory maryjne w kaplicy MTA z uczczeniem relikwii bł. Richarda Henkesa oraz wspaniały międzypokoleniowy festyn w amfiteatrze przy probostwie. No i Dar Serca od Ruchu Szensztackiego w Polsce – „Miodzik Szensztacki”! Bądź z nami! Zapraszamy serdecznie!

o. Arkadiusz Sosna (krajowy duszpasterz Ruchu Szensztackiego w Polsce)

Renata i Zbigniew Szczyrba (Liga Rodzin, archidiecezja katowicka)

Poprzedni wpis
Toma de Túnica de Sión
Następny wpis
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu na wakacyjnym szlaku…

Podobne wpisy

Kwadrans dla ducha [maj 2022] Kobiece piękno i wszystko, co nazywamy „geniuszem kobiecości” rodzi się w sercu kobiety. Ono jest miejscem dowodzenia w zmaganiach o najgłębszy sens życia i promieniowania…
CZYTAJ WIĘCEJ
Menu