II Megarekolekcje Apostolskiego Szensztackiego Związku Rodzin w Polsce

II Megarekolekcje Apostolskiego Szensztackiego Związku Rodzin w Polsce

/05 – 10.08.2019/

Ponownie Wspólnota Związku Rodzin w liczbie ok. 300 osób gromadzi się na Górze św. Anny, w gościnnym Domu Pielgrzyma ojców franciszkanów. Związkowa rodzina Dzieła Szensztackiego w naszej Ojczyźnie realizuje w tym pięknym, malowniczo położonym miejscu hasło „Zjednoczeni z Ojcem”.

Motywem – przewodnim Megarekolekcji jest jubileusz 100-lecia powołania do życia Związku Apostolskiego w Hörde k/Dortmundu /20.08.1919r./. Pogłębianie wiedzy na ten temat pozwala na odkrycie naszych korzeni, źródeł, zrozumienie szeroko pojętej tożsamościhistorycznej. Przybliżają je liczne wykłady, rozważania, debaty, prezentacje oraz niezwykle twórcze i inspirujące warsztaty, gdzie spotykają się przedstawiciele zarówno pierwszych, założycielskich jak też młodszych oraz najmłodszych kursów, które są w kandydaturze.

Każdy dzień przynosi nowe przykłady oraz świadectwa postaw i działań apostolskich w obszarach małżeństwa, rodziny, kursu, okręgu jak też Kościoła. Budowanie i pielęgnowanie ducha organicznie wspierają wspólne z naszymi dziećmi i wnukami modlitwy, własne, przedstawiane przez młodzież związkową religijne inscenizacje artystyczne, koncerty oraz tradycyjna całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Główne celebracje Eucharystii mają miejsce w Bazylice św. Anny. Sprawują je ojcowie szensztaccy: Mirosław, Romuald, Wojciech, Przemysław, Łukasz. W dniu 8 sierpnia 2019 r. uroczysta jubileuszowa Mszaśw.została odprawiona przez Protektora Ruchu Szensztackiego – J.E. biskupa Pawła Cieślika w koncelebrze z o. Prowincjałem Arkadiuszem Sosną, ks. Krzysztofem z seminarium w Koszalinie i obecnymi ojcami.

Za realizację programu dnia odpowiadają Okręgi ZR: bydgoski, gdański, koszaliński, warszawski. Ustawiczną pomocą i wsparciem służą nasi duchowi Asystenci – o. Mirosław i s. M. Virginia.  Dziećmi zajmują się także siostra Michaela ze znaczącą pomocą naszej starszej młodzieży a s. Emiliana pracuje z młodzieżą do lat 12. Wszystko w duchu i przesłaniu Szensztatu.

Megarekolekcyjny program zawiera również debaty i prace warsztatowe z zakresu wolności, wielkoduszności, współodpowiedzialności, apostolstwa, wspólnoty. Swym bogatym doświadczeniem dzieliła się z nami Rodzina Kierownicza Międzynarodowego ASZR – Josef i Rosa Maria Wieland. Instytut Sióstr Maryi reprezentowała w imieniu s. Prowincjalnej Lidii s. M. Anastazja Komor. Obecna była gościnnie rodzina z Szensztackiego Instytutu Rodzin i opiekunowie kursu Instytutu z Czech.

W przepięknej scenerii groty Matki Bożej, położonej nieopodal bazyliki wszyscy uczestnicy tego wspaniałego wydarzenia pozowali do wspólnego pamiątkowego zdjęcia, po czym otrzymali błogosławieństwo prymicyjne z rąk niedawno wyświęconego ojca Łukasza Pinio, który wraz z o. Przemkiem jest dzieckiem IV Kursu Związku Rodzin w Polsce.

Obecne Megarekolekcje zakończy w sobotę pielgrzymka do Sanktuarium Wieczernika w Winowie, gdzie nastąpi wspólnotowe związkowe zawarcie przymierza miłości z Ojcem Józefem Kentenichem.

Ogrom pracy włożony w przygotowanie i przeprowadzenie tego ogólnopolskiego spotkania jest w największej mierze zasługą Kierownictwa Krajowego Związkowej Wspólnoty w osobach: Rodzina Krajowa– Paweł i Mirosława Kwas, I Rodzina Zastępców– Wojciech i Małgorzata Szczeblewscy, rodziny doradcze– Sławomir i Ala Przewoźniak, Ryszard i Ania Pinio. Ale autorów i pomocników, którzy przyczynili się do sukcesu tego wielkoskalowego przedsięwzięcia jest o wiele więcej. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Niech dobry Bóg i MTA odpłaci…

Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych Megarekolekcjach!

Tekst:    Marek Jędrzejewski

Zdjęcia: Rafał Jasiński

Poprzedni wpis
Rekolekcje rodzin przy sanktuarium wierności
Następny wpis
„Daj się poprowadzić”

Podobne wpisy

Komunikat

Komunikat Pragniemy poinformować, że Msze św. w dniu 18 listopada 2020 roku w Sanktuarium Królowej Jedności w Zabrzu Rokitnicy nie będą odprawiane. SANKTUARIUM jest OTWARTE każdego dnia aż do zmroku…
CZYTAJ WIĘCEJ

Rekolekcje Związku Rodzin

Bez kategorii
W dniach 5.08. – 10.08.2019 odbędą się na Górze Świętej Anny rekolekcje zorganizowane dla wszystkich rodzin należących do Związku Rodzin w Polsce. Będzie to już czwarte wspólne spotkanie całej wspólnoty…
CZYTAJ WIĘCEJ