Nowenna przed Koronacją MTA w Kietrzu – listopad.

Przyszły rok zapowiada się w Kietrzu wyjątkowo. Będą kolejne (już trzecie) obchody Dnia Dziadków i Osób Starszych w niedzielę 23 lipca 2023 – współorganizowane przez pallotynów z Kietrza i Ruch Szensztacki w Polsce (zwłaszcza diecezje: opolską, katowicką i gliwicką), a także 90 lat od poświęcenia tamtejszej kaplicy MTA, które miało miejsce 24 września 1933r.
Rocznica poświęcenia kaplicy MTA i powstanie przy niej Drogi Pojednania to wielka okazja do dziękczynienia i uczczenia obecności naszej Maryi Matki Trzykroć Przedziwnej w kaplicy w Kietrzu poprzez ukoronowanie Jej na Królową Pojednania. Trwamy w czasie duchowego wypracowywania korony. Począwszy od 24 października tego roku do czerwca 2023, czyli przez 9 kolejnych miesięcy, zapraszamy gorąco do odprawienia Nowenny Koronacyjnej wszystkich ludzi Szensztatu otwartych na tę duchową inicjatywę. Dnia 24 listopada rozpoczynamy 2 miesiąc Nowenny Koronacyjnej.
Niech Maryja z kietrzańskiej kaplicy zaprasza nas do wspólnego zaangażowania, uczy otwartości i pojednania. OGROMNA WDZIĘCZNOŚĆ DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY OTOCZYLI OPIEKĄ KIETRZAŃSKĄ KAPLICĘ MTA PRZEZ TE 90 LAT. Dzięki nim żyje i obdarza łaskami. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
W Przymierzu jestem dla Ciebie!
Pozdrawiam gorąco,
Renata Kleszcz-Szczyrba (Liga Rodzin)

Wprowadzenie do Nowenny

Nowenna jest nabożeństwem w liturgii katolickiej lub prywatną modlitwą, które odprawia lub odmawia się przez dziewięć kolejnych dni, poprzedzających większe święto lub uroczystość. Nowenna może być też odprawiana przez dziewięć kolejnych tygodni, miesięcy lub lat. Niniejsza nowenna jest zaproszeniem do regularnej modlitwy przez dziewięć kolejnych miesięcy – każdego 24 dnia miesiąca, nawiązując w ten sposób do daty poświęcenia kaplicy w Kietrzu, którym był dzień 24 września 1933 roku.
W roku 2023 przypada 90 rocznica poświęcenia kaplicy MTA w Kietrzu, a także, z inicjatywy księży pallotynów, w roku tym będzie miało miejsce otwarcie przy tej kaplicy Drogi Pojednania. Z tego powodu zrodziło się pragnienie ukoronowania Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Królową Pojednania i objęcie modlitwą tej inicjatywy poprzez odprawienie nowenny.
Przez dziewięć kolejnych miesięcy (październik 2022 – czerwiec 2023) zapraszamy wszystkich członków Ruchu Szensztackiego, aby podjęli wysiłek modlitwy, by latem 2023 roku (a dokładnie w dzień, który wskaże Opatrzność) dokonać uroczystej koronacji.
W każdy miesiąc nowenny wprowadzać nas będzie stała myśl o. Józefa Kentenicha związana z pojednaniem. Następnie będzie krótkie rozważanie o. Założyciela o Bożej Opatrzności, impuls, modlitwa koronacyjna oraz modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego o.Józefa Kentenicha.
Rozważania zapraszają do pojednania Ziemi z Niebem. Zapraszają do tego, abyśmy nie oddzielali tego, co od wieków jest połączone – świata nadprzyrodzonego i doczesnego. Wiara w Opatrzność jest tym, co scala, dlatego nowenna jest o Niej – o wierze w Opatrzność Bożą – głównym charyzmacie Szensztatu.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy!
o. Arkadiusz Sosna ISchP
Renata Kleszcz-Szczyrba (Liga Rodzin)

Nowenna Koronacyjna – Miesiąc drugi (24 listopada)

Myśl przewodnia

„By wszystkie umysły zjednoczyły się w prawdzie, a wszystkie serca w miłości” (myśl z obrazka prymicyjnego o. Józefa Kentenicha)

Krótkie rozważanie o. Kentenicha

„Światło żywej wiary w Opatrzność musi być lampą dla naszych stóp. (…) Dzisiaj chodzi o to, aby przygodę heroicznej miłości zaryzykować w nowy sposób. Chodzi o to, aby (w procesie formacji) w nowy sposób, twórczo formować osoby, które by kształtowały Kościół przyszłości i były jego światłem (…) We wszystkich tkwi dążenie, któremu trudno się oprzeć, aby w przemianach zachodzących w świecie i Kościele jasno widzieć Boży plan przyszłości oraz odważnie pomagać w jego urzeczywistnieniu” (Kentenich, 2019, s. 83-84)
Impuls: Jakie jest moje zaangażowanie w życie Kościoła? Postaram się w tym miesiącu pozytywnie odpowiedzieć na potrzeby wspólnoty szensztackiej, które do mnie przyjdą, w myśl motta przyjętego na rok formacyjny 2023: „w Przymierzu jestem dla Ciebie”.
page1image66594560

Modlitwa koronacyjna:

Maryjo, Królowo Pojednania!
Oddajemy się Tobie. Wyproś nam dar głębokiego pojednania z Bogiem i ludźmi.
Matko, niesiemy Ci koronę!
Wspieraj nas w drodze do dobrego poznania siebie i życia w wewnętrznej prawdzie.
Pragniemy żyć wiarą w Opatrzność Bożą w służbie Kościołowi i światu
jako Twoje oddane narzędzia.
Amen.

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego o. Józefa Kentenicha

Boże nasz Ojcze,
Ty w Ojcu Kentenichu dałeś nam, napełnionego ogniem Ducha Świętego, Ojca i proroka, świadka i głosiciela Twojego posłannictwa w naszych czasach.
Prosimy Cię, daj i nam cząstkę jego założycielskiego ducha. Spraw, aby jego charyzmat był w nas tak żywy, abyśmy jego mocą mogli kształtować przyszłość Kościoła i społeczeństwa. Niech jego pragnienie odnowienia świata stanie się naszym pragnieniem. Daj, abyśmy mocą przymierza miłości budowali nowy świat, w którym ludzie tworzą kulturę przymierza, wszędzie tam, gdzie żyją i działają.
Przedwieczny Ojcze, prosimy Cię, by Kościół włączył ojca Kentenicha w poczet świętych. Otwieraj dla niego i jego posłannictwa drzwi i serca wielu ludzi, aby mógł im wskazać drogę do Ciebie, który jesteś Pełnią życia.
Prosimy Cię o to w łączności z Maryją, naszą Trzykroć Przedziwną Matką i Zwycięską Królową z Szensztatu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Poprzedni wpis
Spotkanie koordynatorów parafialnych Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu diecezji legnickiej.
Następny wpis
Prezydium Krajowe Ruchu Szensztackiego.

Podobne wpisy