Spotkanie koordynatorów parafialnych Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu diecezji legnickiej.

Spotkanie koordynatorów parafialnych Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu diecezji legnickiej.

22 października 2022 roku odbyło się spotkanie koordynatorów Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu, aby wspólnie omówić nadchodzące wydarzenia w 2023 r. Na spotkanie przybyło sporo osób, odpowiedzialnych za kręgi i zaangażowanych w Apostolat. Ku mojemu zaskoczeniu pojawiło się wiele nowych członków Apostolatu.
Nasze spotkanie było okazją do przekazania informacji z tegorocznego Triduum oraz ustalenia zadań na nowy rok duszpasterski. Spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą, którą prowadziła Monika Rypień, stypendystka Dzieła Trzeciego Tysiąclecia. Wyjaśniła nam tytuł pod jakim czcimy Matkę Bożą w Szensztacie, oraz przybliżyła postać ojca Józefa Kentenicha – Założyciela Szansztatu a przede wszystkim przypomniała nam Świętego Jana Pawła II w dniu jego wspomnienia.
Następnie każdy z nas się przedstawił i uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy ze wszystkich zakątków naszej diecezji.
Nowe motto Ruchu Szensztackiego na rok 2023 „W przymierzu jestem dla ciebie” uświadomiło nam,  o konieczności pracy nad sobą, by w ‘gonitwie’ codziennego dnia móc swój czas poświęcić drugiej osobie, móc zatrzymać się na modlitwę, czy na rozmowę z drugą osobą.
Monika Wąsowska podzieliła się jak możemy formować się w Szensztacie i przybliżyła nam czym jest Liga Matek, Liga Rodzin, gdyż ważne jest, aby małżonkowie razem wzrastali w wierze.
W czasie przerwy przy kawie i słodyczy odbyły się dyskusje w małych grupkach dotyczące tematów  pierwszej części spotkania.
Było to budujące, widzieć zaangażowanie i troskę o swoją parafię. Po przerwie został wyświetlony film, zawierający świadectwa o koronacji Matki Bożej na Królową Nowej Ewangelizacji Europy, która odbyła się 8 września 2012 roku w Szensztacie. Przypomnieliśmy sobie koronację kapliczek Pielgrzymującej Matki w naszych parafiach w roku 2014. Celem świadectw przedstawionych w filmie było przybliżenie nowym członkom Apostolatu, czym jest koronacja i jak może przebiegać przygotowanie. Chętnie podejmujemy się przygotowania koronacji w naszych parafiach i ustaliliśmy także datę kolejnego spotkania. Wymiana doświadczeń motywuje nas do dalszej pracy.
Ojciec Józef Kentenich często cytował słowa Pisma Świętego: Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny. (Łk 16, 10)
                                                                                   Monika W.

Oto kilka przemyśleń opiekunek kręgów:

„Spotkanie koordynatorów i opiekunów Pielgrzymującej Matki Bożej było owocne i pokazało, że jesteśmy jedną wspólnotą choć z wielu zakątków naszej diecezji legnickiej. Mamy wspólne cele i ciekawe pomysły do ich realizacji. W mojej parafii na nabożeństwie różańcowym dla dzieci obecna była mała kapliczka Pielgrzymującej Matki Bożej. Zastanawiam się, co będzie po nabożeństwach różańcowych i gdzie dalej pójdzie Pielgrzymująca Matka Boża. Panie proponują mi utworzyć krąg dziecięcy. Zgodę księdza proboszcza już mam i już organizuję dzieci.
Również nowe hasło formacyjne „W przymierzu jestem dla ciebie”  – podoba mi się, bo ukazuje jak ważne jest, aby być, słuchać i kochać. Wszystko co złożyliśmy Maryi do „kapitału łask” staje się naszym darem, naszą współpracą, dzięki któremu łaski płyną od Matki Bożej do potrzebujących.”

                                                                                 Monika M.

„W człowieku istnieje potrzeba dzielenia się tym, co robi a także swoim doświadczeniem, które  zdobywamy   dzięki obecności Maryi w znaku kapliczki. To spotkanie z  Matką Bożą wzmacnia nas, motywuje. To Maryja prowadzi nas do działania i zachęca do spotykania się. Tak bardzo cieszę się, że spotkanie opiekunów kręgów z diecezji legnickiej, które odbyło się w Bolesławcu stało się pięknym przykładem dzielenia się przeżytym czasem z naszą MTA w domach, parafiach i nas samych. Każdy jest wezwany po  imieniu, każdy mógł poczuć się dostrzeżony, bo jest bardzo potrzebny, a razem odczuliśmy, że jesteśmy jedną rodziną. Ustalone daty kolejnych naszych spotkań, nowych inicjatyw ukazują możliwość rozwoju i głębszego przyjęcia i przeżywania łaski płynącej przez ręce naszej MTA. Bardzo dziękuję za tak piękne i inspirujące spotkanie, które potwierdziło nasze nowe motto roczne: „W przymierzu jestem dla Ciebie”
                                                                       Monika R.

Uwielbiam nasze spotkania wspólnotowe, ponieważ ilekroć z nich wracam, czuje w sercu pokój i radość. Mogliśmy się spotkać, wspólnie pomodlić przez wstawiennictwo Matki Bożej i świętego Jana Pawła II wypraszając potrzebne łaski. Omówiliśmy temat związany z koronacją naszych kapliczek. Pani Teresa i Pani Monika przekazały nam treści Truduum – spotkania Rodziny Szensztackiej  w Otwocku, poruszając temat jak można formować się w Ruchu Szensztackim wstępując np. do Ligi Rodzin lub Ligi Matek czy Kobiet. Był to błogosławiony czas.
                                                                      Alicja K.

Poprzedni wpis
Nowa Postulator w procesie Sługi Bożego Józefa Englinga.
Następny wpis
Nowenna przed Koronacją MTA w Kietrzu – listopad.

Podobne wpisy

Do połowy

W życiu małżeńskim jest czas, kiedy pojawiają się dzieci. One radykalnie zmieniają serca kobiet i mężczyzn, którym powierzono długo oczekiwane dziecko. Wszystko było wcześniej przygotowane: łóżeczko, ubranka, becik, śpioszki, pieluszki,…
CZYTAJ WIĘCEJ

„ Dzwony się rozdzwoniły, jakby się chciały wytarzać z radości nad pustym grobem. Nad tym, że kiedyś zdarzyło się coś tak pocieszającego i że to zdumienie trwa już od dwóch tysięcy lat. A jednak mimo,…
CZYTAJ WIĘCEJ

Pełna ciepła dobroć serca          Por. J. Kentenich, Narzedzie w dłoniach Maryi, s. 132n © Copy right Hanna Grabowska …Pełna ciepła dobroć serca oraz szczera pomoc i służba, które ożywiają…
CZYTAJ WIĘCEJ