Maryjo, niesiemy Ci koronę!

Maryjo, niesiemy Ci koronę!

W Dniu Przymierza 18 marca 2021 roku podczas wieczornej Eucharystii w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku Niedobczycach odbyła się uroczystość nałożenia koron na kapliczki Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu. Mszy Świętej przewodniczył krajowy duszpasterz Ruchu Szensztackiego w Polsce o. Arkadiusz Sosna (ISChP).

Członkowie Ruchu Szensztackiego oraz rodziny przyjmujące co miesiąc Maryję w wizerunku Trzykroć Przedziwnej Matki i Zwycięskiej Królowej z Szensztatu licznie zgromadzili się na tej uroczystości – bezpośrednio w świątyni oraz w łączności duchowej, dzięki transmisji internetowej.

Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu to duszpasterska inicjatywa Ruchu Szensztackiego, wyrosła z potrzeb czasu, która jest formą nowej Ewangelizacji. Zapoczątkowany w 1950 roku przez Sługę Bożego diakona Jana Luiza Pozzobona w Santa Maria, w Brazylii, rozszerzył się na cały świat. Jan Luiz Pozzobon zainspirowany duchowością Ruchu Szensztackiego oraz Jego Założycielem, Sługą Bożym Ojcem Józefem Kentenichem, pragnął ożywić życie religijne parafii, poprzez kontakt rodzin z szensztackim sanktuarium a także, aby rodziny jednoczyły się pomiędzy sobą przez wspólne pielgrzymki i spotkania, żyły dla ideałów życia rodzinnego i wspierały się w wierze. Obecność Maryi inspiruje do wspólnej modlitwy rodzinnej oraz odkrywania Boga w codzienności życia. To właśnie Sługa Boży Jan Pozzobon, ojciec rodziny, rozpoczął odwiedziny rodzin z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. W swoim życiu przemierzył z kapliczką prawie 140.000 km.

Od około 10 lat Maryja peregrynuje nieustannie także w niedobeckiej parafii, a liczba kręgów (każdy liczący od 10 do 15 rodzin) stale się powiększa. Zapragnęliśmy Maryję ukoronować. Korony umieszczone podczas uroczystości na ramie każdej kapliczki są wyrazem naszej pracy nad sobą, znakiem naszej wdzięczności, zaufania i oddania Maryi naszych rodzin i domostw.

Pierwotnie uroczystość koronacji miała odbyć się jesienią ubiegłego roku, jednak z uwagi na niepewny stan pandemii, została wówczas odwołana. Chyba nieprzypadkowo. Jak mawiał nasz Ojciec Założyciel Józef Kentenich: „Mater Perfectam Habebit Curam” („Matka Boża doskonale się zatroszczy”). I tak się stało. Znalazła sobie piękny moment koronacji: każdy 18 dzień miesiąca to w naszym ruchu Dzień Przymierza Miłości z Maryją, 18 marca tego roku dodatkowo przypadała wigilia uroczystości św. Józefa (według tekstów tego dnia była odprawiana uroczysta Eucharystia koronacji), trwamy w Roku św. Józefa, w Roku Rodziny, a także w roku 100-lecia parafii Najświętszego Serca pana Jezusa w Rybniku Niedobczycach. Maryja wybrała sobie naprawdę piękny czas…

Ufamy, że dzięki jeszcze większemu zawierzeniu i zaangażowaniu apostolskiemu, rodziny przyjmujące Maryję każdego miesiąca pod swój dach, będą nieustannie dziękowały i wypraszały potrzebne łaski dla całej naszej wspólnoty, dla Kościoła w Polsce i na świecie.

Wyrażamy naszą wdzięczność ojcu Arkadiuszowi Sośnie z Instytutu Ojców Szensztackich, krajowemu duszpasterzowi Ruchu Szensztackiego, za osobistą obecność w tym pięknym dniu, za przewodniczenie Eucharystii i dokonanie aktu koronacji kapliczek. Dziękujemy siostrze Damianie Czogale z Instytutu Sióstr Maryi, z Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej, za duchową opiekę i koordynowanie aktywności naszych kręgów. Dziękujemy Siostrom, które opiekowały i opiekują się nadal nami duchowo tutaj na miejscu – zwłaszcza siostrze Celinie Junik, która tak niezwykle ożywiła nasz lokalny apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej oraz siostrze Eleonorze Dzimierze za prowadzone nauki, organizowane spotkania formacyjne, rekolekcje i dni skupienia. Dziękujemy także naszym koordynatorom diecezjalnym Krystynie i Edwardowi Jastrzembskim, którzy właśnie z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku Niedobczycach pochodzą i pięknie swoim przykładem i zaangażowaniem zapraszają do bycia bliżej Maryi.

Niech Akt Zawierzenia będzie bliski nam wszystkim, a krąg pięknej nieustającej modlitwy stale się powiększa: „Królowo moja i Matko moja, Tobie ofiaruję się całkowicie i na znak mojego oddania poświęcam Tobie dzisiaj mój wzrok, mój słuch, moje usta, moje serce, siebie samego całkowicie. A jeżeli już do Ciebie, o dobra Matko, należę, to proszę Cię, strzeż mnie jako Twojego dobra i Twojej własności. Amen”.

Tekst: Renata Kleszcz-Szczyrba z parafii NSPJ w Rybniku Niedobczycach

Zdjęcia: Anna Łatka 

Poprzedni wpis
Droga Krzyżowa w Roku Św. Józefa
Następny wpis
Ruch Szensztacki na modlitwie tu i teraz

Podobne wpisy

Letnie rekolekcje Ligi Rodzin Szensztackich w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Po długim czasie spotkań on-line, z wielką radością uczestniczyliśmy w rekolekcjach dla Ligi Rodzin Szensztackich. Z naszej diecezji dla rodzin odbyły się 4…
CZYTAJ WIĘCEJ