„Tu i Teraz”

„Tu i Teraz”

Diecezjalny Dzień Przymierza przy parafii św. Marii Magdaleny w Wodzisławiu Śląskim

Pełnia obecności charakteryzuje się zanurzeniem w „tu i teraz”, uważnością na trwającą właśnie chwilę, odejściem od tego, co było i tego, co będzie. Takie właśnie było popołudnie 12 października 2019 roku, które jako Rodzina Szensztacka spędziliśmy na wspólnym czuwaniu, modlitwie i Eucharystii w parafii św. Marii Magdaleny w Wodzisławiu Śląskim.

Jest słoneczna październikowa sobota, wieje silny ciepły wiatr. Piękna jesień. W kościele prawie wszystkie ławki są zajęte. Wokół obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej widać ogromną ilość kapliczek Matki Bożej, która pielgrzymuje po naszych szensztackich rodzinach. Jest ciepłe przyjęcie ze strony ks. proboszcza Tadeusza Wciórki. Animatorzy diecezjalni Krystyna i Edward Jastrzembscy witają wszystkich i dziękują księdzu proboszczowi za gościnę. Krajowy duszpasterz Rodziny Szensztackiej o. Arkadiusz Sosna wygłasza konferencję; wspomina miniony rok, ważne dla Ruchu Szensztackiego wydarzenia. Ponownie „tu i teraz” możemy uczestniczyć w nich duchowo. I wreszcie On – Chrystus staje pośród nas… Wspaniała diakonia muzyczna delikatnie śpiewa cudowną pieśń na powitanie Pana… „pomódl się Miriam, aby Twój Syn żył we mnie. Pomódl się, by Jezus we mnie żył. Gdzie Ty jesteś, zstępuje Duch Święty. Gdzie Ty jesteś, niebo staje się…”. Zaczyna się różaniec, chwalebna część. Odmawiają rodziny – ojciec, matka, dziecko. Odmawiamy razem, „tu i teraz” dzieje się zmartwychwstanie, wniebowstąpienie, zesłanie Ducha św., wniebowzięcie i ukoronowanie Maryi na królową nieba i ziemi. Dzieje się w nas to wszystko, „tu i teraz”, w naszych duszach, w naszych sercach. Pan błogosławi nam. Jest. Unosi się zapach kadzidła. Pan jest coraz bardziej z nami – Eucharystia. Przewodniczy jej o. Arkadiusz Sosna. Z kolei ksiądz Krzysztof Winkler, moderator Ruchu Szensztackiego w archidiecezji katowickiej, głosi kazanie. Przytacza słowa o. Kentenicha o tym, by być jak „mała Maryja”, czyli mieć jasny umysł, otwarte serce, radosne usposobienie i silną wolę. Jakże te słowa wpisują się w tegoroczne szensztackie motto: „Tu i teraz – radośni, silni i ufni w Bogu”. Przyjmujemy Komunię Świętą, a po niej – w tym najcudowniejszym momencie adorowania Chrystusa w sercu – odnawiamy Przymierze Miłości z Maryją. „Tu i teraz” trwamy w pięknej obecności i jedności z Bogiem, Maryją i sobą nawzajem. Czas podziękowań. Widzimy zaangażowanie naszych kochanych sióstr – S. Eleonory, s. Hiacynty, s. Michaeli. Jest w nas wdzięczność. Rozesłanie. Wspólna agapa. Jest nas bardzo dużo. Pachnie kawa. Ciasta znikają z talerzy. Widać uśmiechy na twarzach. Słychać gwar prowadzonych rozmów. Jest życzliwość i wspólnota. Jaki piękny czas. Tu i Teraz. Niech trwa.

Dar obecności. Uważność na daną chwilę. Zatrzymanie na każdym detalu. Pauza w gonitwie życia (także pauza należy do rytmu). Życie jak nieustanna melodia – bez początku i bez końca. Liczy się „tu i teraz” – ten dźwięk, ten obraz, ten zapach, ten dotyk, to słowo. Taki jest Dzień Przymierza. Takie jest życie w Przymierzu Miłości.

Dr Renata Kleszcz-Szczyrba

Więcej na

https://szensztat.katowice.pl

Poprzedni wpis
Iskry rozniecą ogień
Następny wpis
Krajowe spotkanie Koordynatorów i opiekunów Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu

Podobne wpisy

Zaciekawienie. Odkrywanie. Zaskoczenie lub rozczarowanie. Próba zrozumienia. Zachwyt? Zmęczenie. Odpuszczenie tematu lub próba dalszego poznawania. Rosnąca bliskość i zaufanie… W relacji może wydarzyć się to wszystko i wiele więcej. Gertruda…
CZYTAJ WIĘCEJ

Świadectwa wygłoszone w czasie czuwania na Jasnej Górze przez Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej Szensztatu    Pani Barbara Daniś, reprezentuję archidiecezję wrocławską, parafia Kiełczów – gdzie kręgi działają od niedawna, powstawały…
CZYTAJ WIĘCEJ