Piąta diecezjalna pielgrzymka Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu do Sanktuarium Wieczernika w Opolu Winowie

Piąta diecezjalna pielgrzymka Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu do Sanktuarium Wieczernika w Opolu Winowie

Z wielu stron diecezji legnickiej już od wczesnego ranka wyruszyli pielgrzymi, którzy przyjechali trzema autokarami i prywatnymi samochodami do Winowa. Rodzice, z dziećmi, młodzież i starsi tworzyli piękny „bukiet” wiernych i wdzięcznych serc, którzy pielgrzymują do swojej Matki, aby podziękować za Jej obecność w rodzinach. W pielgrzymce uczestniczyło ok 160 osób.

Punktualnie na godzinę 12.oo pielgrzymka przybyła do kościoła Ducha Świętego w Winowie, gdzie czekali na nas ojciec Romuald Kszuk oraz S.M.Damiana, krajowi koordynatorzy Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu. Wszystkich przywitał Ks. Proboszcz Eugeniusz Ploch, wyrażając radość z przybyłych pielgrzymów a szczególnie z obecności dzieci.

Siostra M.Renata z winowskiej wspólnoty Sióstr Maryi przedstawiła pielgrzymom powstającą za Sanktuarium Drogę Małżeńską, wykonaną przez Ligę Rodzin Szensztackich diecezji opolskiej. To jedyna jak do tej pory w Ruchu Szensztackim w Polsce propozycja dla małżonków, którzy rozważając proponowane myśli, pragną odnowić i umocnić więzi małżeńskie i rodzinne.

W dniu, gdy cała „Polska stała pod krzyżem” adoracją Drzewa Krzyża włączyliśmy się w ten nurt modlitwy zadość czynnej i uwielbienia Krzyża Chrystusa – narzędzia naszego Zbawienia. Rozważania i modlitwy autorstwa o. J. Kentenicha przeplatane były pięknymi pieśniami w wykonaniu naszej scholii młodzieżowej. Ojciec Kentenich wskazywał w czasie poświęcenia krzyży na miejsce na jego odwrotnej stronie, sugerując, że to wolne miejsce jest dla każdego z nas, ucząc właściwej postawy chrześcijańskiej przejmowania cierpienia w naszym życiu.

W uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył ojciec Romuald a wraz nim przy ołtarzu celebrowali ksiądz Łukasz, proboszcz ze Zbylutowa i Artur, wikariusz z Nowogrodźca, wielbiliśmy Chrystusa Pana i Jego chwalebny krzyż. W homilii o. Romuald wskazał na krzyż, podkreślając że nasza kapliczka zwieńczona jest krzyżem, pod którym stoi Maryja. Przyjęcie wymagań Ewangelii i cierpienia w naszym życiu prowadzi do wewnętrznego rozwoju i upodobnienia się do Maryi i Chrystusa.
Procesja z darami: bochen chleba oraz słodkie owoce winogron wyrażały naszą radość za tegoroczne plony ziemi. Niosąc kapliczkę, stągiew oraz kwiaty dziękowaliśmy za to, że Maryja wybrała nas na swoje narzędzia i liczy na naszą współpracę.
Koronka do Bożego Miłosierdzia zwieńczyła czas modlitwy w kościele, procesyjnie udaliśmy się do Sanktuarium, aby odnowić przymierzę miłości i na nowo oddać się Maryi dla sprawy budowania  Królestwa Bożego.

Piękna pogoda sprzyjała radosnej zabawie dzieci oraz spacerom po Drodze Małżeńskiej, a także rozmową na ławeczkach. Smacznymi kiełbaskami i chlebem posililiśmy nasze ciała na dalszą cześć pielgrzymowania.

Jedna z uczestniczek podzieliła się swoim przeżyciem:
Tyle razy tam byłam, ale dzisiejsza pielgrzymka zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
Świetnie zorganizowana, doskonały program zgrany z czasem, fenomenalna schola i ta niesamowita Droga małżeńska za kapliczką. Gratuluję i bardzo bym chciała, by każda kolejna pielgrzymka była żywa, rozśpiewana, wesoła…

Punktualnie o godzinie 17.oo  pielgrzymi żegnali winowskie wzgórze i wyruszyli w kierunku Legnicy. Kolejnym celem naszego pielgrzymowania był kościół św. Jacka, gdzie wydarzył się Cud Eucharystyczny. Na miejscu przywitał nas Ks. Proboszcz Andrzej Ziombra i opowiedział o tych wyjątkowych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Legnicy a także o przebiegu badań i uznaniu przez Kościół nadprzyrodzonych wydarzeń dotyczących Eucharystii. Wspólnie oraz na osobistej modlitwie szukaliśmy odpowiedzi:Cczego oczekuje od nas Chrystus, poprzez ten konkretny znak.
Umocnieni przeżyciami i świadectwem wiary wróciliśmy do swoich domów.

Uczestnicy pielgrzymki

Poprzedni wpis
Diecezjalna pielgrzymka Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej diecezji świdnickiej.
Następny wpis
Echa z życia Kościoła, ważne nurty w Kościele

Podobne wpisy