„Przebudźcie się i budźcie się nawzajem”

„Przebudźcie się i budźcie się nawzajem”

Jubileusz 100.lecia Hörde w Schönstatt

Słowa te stanowiły treść propagowanego przez  ojca Kentenicha pod koniec I wojny światowej motta. Stały się one także mottem spotkania, które odbyło się w dniach 16 – 20.08.2019 w Schönstatt. Uczestniczyło  w nim ok. 750 osób z różnych stron świata. Było ono wspólnym świętowaniem przez całą Rodzinę Szensztacką 100. rocznicy spotkania w Hörde. Spotkanie to dało początek Ruchowi Szensztackiemu, który od tego momentu stał się samodzielną wspólnotą (dotąd rozwijał się w ramach kongregacji mariańskiej działającej przy pallotyńskim seminarium w Schönstatt).
Główną ideą  przeżywanego jubileuszu Hörde było odkrycie znaków czasu, po to aby odpowiedzieć na potrzeby Kościoła i dzisiejszego świata. Jako Dzieło Szensztackie możemy uczynić to tylko będąc Rodziną, która jednoczy wszystkie szensztackie wspólnoty szanując ich różnorodność i podkreślając tożsamość. Pamiętając o postawach uczestników spotkania w Hörde oraz czerpiąc z ich ducha podkreślono takie wartości jak: pielęgnowania życia wewnętrznego, troska o wierność korzeniom, stałe budzenie świadomości posłannictwa, znaczenie wspólnotowego działania (Przypomniane i analizowane były słowa ojca Kentenicha: „ MY – nie JA”). Zwrócono też uwagę, iż naszym celem jest nie tylko stawanie się apostołami, ale także wychowywanie apostołów, łączenie sił apostolskich poprzez współpracę z innymi wspólnotami w Kościele. 
Mimo różnic językowych i kulturowych, doświadczyliśmy niezwykłej jedności i radości płynącej ze wspólnego ducha, którym zapalił nas Ojciec Założyciel. 
Dziękujemy Bożej Opatrzności, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Dziękujemy również wszystkim, którzy duchowo nas wspierali.
Zachęcamy, aby sięgnąć do prezentowanych podczas spotkania referatów i wystąpień. Dostępne są w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim na stronie: https://www.schoenstatt.de/de/aktuell/hoerde.ht
Uczestnicy spotkania:
Paweł i Mirosława Kwas
Wojciech i Małgorzata Szczeblewscy
Rafał i Małgorzata Jasińscy
Ojciec Mirosław Żabnicki ISchP
Siostra M. Virginia Zawadzka ISSM
Poprzedni wpis
„Daj się poprowadzić”
Następny wpis
Owoc wierności

Podobne wpisy

Zaciekawienie. Odkrywanie. Zaskoczenie lub rozczarowanie. Próba zrozumienia. Zachwyt? Zmęczenie. Odpuszczenie tematu lub próba dalszego poznawania. Rosnąca bliskość i zaufanie… W relacji może wydarzyć się to wszystko i wiele więcej. Gertruda…
CZYTAJ WIĘCEJ