„Przebudźcie się i budźcie się nawzajem”

„Przebudźcie się i budźcie się nawzajem”

Jubileusz 100.lecia Hörde w Schönstatt

Słowa te stanowiły treść propagowanego przez  ojca Kentenicha pod koniec I wojny światowej motta. Stały się one także mottem spotkania, które odbyło się w dniach 16 – 20.08.2019 w Schönstatt. Uczestniczyło  w nim ok. 750 osób z różnych stron świata. Było ono wspólnym świętowaniem przez całą Rodzinę Szensztacką 100. rocznicy spotkania w Hörde. Spotkanie to dało początek Ruchowi Szensztackiemu, który od tego momentu stał się samodzielną wspólnotą (dotąd rozwijał się w ramach kongregacji mariańskiej działającej przy pallotyńskim seminarium w Schönstatt).
Główną ideą  przeżywanego jubileuszu Hörde było odkrycie znaków czasu, po to aby odpowiedzieć na potrzeby Kościoła i dzisiejszego świata. Jako Dzieło Szensztackie możemy uczynić to tylko będąc Rodziną, która jednoczy wszystkie szensztackie wspólnoty szanując ich różnorodność i podkreślając tożsamość. Pamiętając o postawach uczestników spotkania w Hörde oraz czerpiąc z ich ducha podkreślono takie wartości jak: pielęgnowania życia wewnętrznego, troska o wierność korzeniom, stałe budzenie świadomości posłannictwa, znaczenie wspólnotowego działania (Przypomniane i analizowane były słowa ojca Kentenicha: „ MY – nie JA”). Zwrócono też uwagę, iż naszym celem jest nie tylko stawanie się apostołami, ale także wychowywanie apostołów, łączenie sił apostolskich poprzez współpracę z innymi wspólnotami w Kościele. 
Mimo różnic językowych i kulturowych, doświadczyliśmy niezwykłej jedności i radości płynącej ze wspólnego ducha, którym zapalił nas Ojciec Założyciel. 
Dziękujemy Bożej Opatrzności, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Dziękujemy również wszystkim, którzy duchowo nas wspierali.
Zachęcamy, aby sięgnąć do prezentowanych podczas spotkania referatów i wystąpień. Dostępne są w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim na stronie: https://www.schoenstatt.de/de/aktuell/hoerde.ht
Uczestnicy spotkania:
Paweł i Mirosława Kwas
Wojciech i Małgorzata Szczeblewscy
Rafał i Małgorzata Jasińscy
Ojciec Mirosław Żabnicki ISchP
Siostra M. Virginia Zawadzka ISSM
Poprzedni wpis
„Daj się poprowadzić”
Następny wpis
Owoc wierności

Podobne wpisy

Łucznik

Łucznik W lesie się już porządnie zazieleniło i trawa całkiem spora już urosła na łąkach; aż się prosi o sianokosy. Jeszcze niedawno można było w lesie dostrzec ze sporej odległości sarny pasące…
CZYTAJ WIĘCEJ