RELACJA – Dni skupienia dla Apostolatu Pielgrzymującej MB z Szensztatu.

,,Będziesz prześliczną koroną w rękach Pana,
królewskim diademem w dłoni Twego Boga.
(Iz 62.3 )”

Dni skupienia dla opiekunów kręgów Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu, z diecezji legnickiej, po raz czwarty odbyły się w dniach 10-12 lutego br. w Domu Rekolekcyjnym Ks. Pallotynów w Ząbkowicach Śląskich. To miejsce jest wyjątkowe ze względu na kaplicę – rotundę poświęconą Matce Bożej, którą czcimy jako Matkę Trzykroć Przedziwną, ufundowaną w 1936 r. Mamy również świadectwa, że w tej kaplicy modlił się Założyciel Ruchu Szensztackiego ojciec Józef Kentenich. W to miejsce przyjechały w 1946 r. Szensztackie Siostry Maryi dając początek tej wspólnocie w naszej Ojczyźnie. W skupieniu brało udział trzydziestu uczestników.
Pani Bożena z parafii św. Jacka w Legnicy, podzieliła się swoim doświadczeniem, gdyż jej rodzina w latach powojennych modliła się w tej kapliczce:
Przyjechałam tu przede wszystkim ze względów osobistych, gdyż przed 70 laty mój wujek zawarł w Ząbkowicach Śląskich z Matką Bożą Przymierze miłości. Teraz ja to kontynuuję w następnym pokoleniu. Tu wujek wyprosił dla swojego małżeństwa potomstwo, trójkę dzieci, najstarszy z synów jest kapłanem. Przyjechałam prosić Maryję o „cud nowego życia” dla proszących mnie w rodzinie o modlitwę.
Po tych dniach skupienia wracamy umocnieni, ojciec Romuald Kszuk i Siostra M.Damiana Czogała – Krajowi Koordynatorzy Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu przekazali nam wiele cennych wskazówek. W naszej diecezji pragniemy włączyć się w koronację Pielgrzymującej Matki Bożej na Królową nowej ewangelizacji Europy, umieszczając na kapliczkach małą koronę. Ale najpierw chcemy się przygotować, podjąć duchową pracę nad swoim charakterem.
W koronie są szlachetne kamienie, którymi to mają stać się nasze serca, nasze dusze. Mają być takimi, jakie chce je mieć Pan Bóg – podkreśla Pani Grażyna z parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworze. Odkrywaliśmy nasze cechy osobowości ukryte w temperamentach, poznawaliśmy główne rysy charakteru po to, dostrzegając w sobie dobre i słabe strony i z Bożą pomocą, wytrwałą pracą nad sobą i wstawiennictwem naszej Królowej przemieniać się w ,, prześliczna koronę”. W naszych przygotowaniach ma pomóc nam odkrywanie ideału osobistego drzemiącego w naszym wnętrzu. Pragniemy coraz bardzie upodabniać się do Matki Bożej, która jest wzorem nowego, wewnętrznie wolnego człowieka. Jako przygotowanie do koronacji podejmujemy także modlitwę: chcemy dziękować, zaufać i oddać się Matce Bożej.
Pani Teresa z parafii Chrystusa Króla w Bolesławcu podzieliła się swoimi spostrzeżeniami:
Dni skupienia to nie tylko wykłady, ale również warsztaty. To co było dla mnie bardzo dobre, to poznawanie swojego temperamentu ale też przybliżenie nam przez Siostrę M.Damianę drogi do odkrywanie ideału osobistego. Była także praca w grupach, dyskusje i dzielenie się – żywość naszych dni skupienia to jest to!
 Pani Celina parafia w Zbylutowie:
Dla mnie te dni skupienia były ważne, ponieważ dowiedziałam się o działalności innych kręgów, w parafiach. Zdobyłam wiedzę, która pomoże mi w mojej pracy apostolskiej. Więcej wiem, więc więcej mogę przekazać. Niekoniecznie musimy wszyscy działać tak samo, ale  możemy wnieść i wypróbować coś nowego. Cenna była wspólna modlitwa, Eucharystia, czas na zamyślenie i skupienie.
 Pani Monika z Nowogrodzca:
Przyjeżdżając na dni skupienia odzyskałam siły, które daje mi przynależność do wspólnoty. Jestem pełna nowych pomysłów, bo poznałam panie, panią Grażynkę z Jawora, panią Bożenkę z Legnicy, panią Asię Kunic i to mi daje nowe możliwości. Pomysły o których usłyszałam powolutku wdrażać w życie. Nic na siłę ale ukazać w jakiej jedności jesteśmy między sobą oraz z Matką Bożą?
Co do odkrywania moich cech temperamentu, to myślę, że będzie to materiał do dyskusji z moim mężem. Kiedyś powiedziałam mojemu mężowi: ty jesteś moim lustrem, bo ty lepiej widzisz moje dobre i słabe strony. Kiedy podejmuję jakieś działanie, które nie wychodzi tak, jak ja bym tego pragnęła, wtedy mąż mnie uspokaja mówiąc: spokojnie to wszystko do „kapitału łask” – oddaj to Matce Bożej.
Ojciec Romuald ukazał nam cechy opiekuna, czerpiącego ze wzoru Pana Jezusa – Dobrego Pasterza oraz sługi Bożego Jana Pozzobona, który jako pierwszy pielgrzymował z kapliczką Pielgrzymującej Matki Bożej docierając do wielu rodzin, szkół, a nawet więzień. To wszystko i nam jest potrzebne, aby nasza służba była owocna.
Pani Bożena Bolesławca z parafii Chrystusa Króla zwróciła uwagę na radę ojca Romualda.
Chciałam podziękować za konferencję ojca Romualda, który przedstawił i odświeżył sylwetkę opiekuna kręgu na podstawie Jana Pozzobona, który poświęcając się ewangelizacji prowadził piękne życie rodzinne oraz małżeńskie. Moje życie rodzinne, jest podstawą w ewangelizacji.
Zrozumiałam, że warto podejść do ludzi drugi raz. Trzeba podejść do człowieka, który powiedział, że zastanowi się nad przyjmowaniem kapliczki Matki Bożej. Mam taką osobę i jej odmowę oddałam do „kapitału łask” Matce Bożej. Ale na tym skupienia pomyślałam sobie, że podejdę do Ewy i jeszcze raz zaproponuję jej udział w kręgu. Wyjeżdżam ze skupienia z większym zapałem, żeby odważnie podejść do człowieka i zachęcić go, spróbuję.
 Pani Kornelia z Jawora podkreśla, że:
Dni skupienia w których uczestniczę pozwoliły mi się odrodzić i wzmocnić duchowo, jestem bardzo wdzięczna, poznałam wspaniałe kobiety, wiem, że idziemy we właściwym kierunku a Maria prowadzi nas w życiu i trzyma za rękę.  Możemy budować Apostolat, przynosić wiarę do innych domów.
Pani Jolanta z parafii Świętego Marcina w Pomocnym.
Rozpoczęliśmy Apostolat w 2019 r. Modliliśmy się z mężem o potomstwo dla mojej córki ponieważ od trzech lat starali się o dziecko. Mamy wnuka, urodził się rok temu, 18-go grudnia, w Dniu Przymierza. Bardzo się cieszymy, że go wymodliliśmy. Wiem, że to po prostu jest cud, wyproszony przez Maryję.
Na zakończenie rekolekcji podczas Mszy świętej Chrystus umocnił nas swoim Ciałem, błogosławieństwem i słowami: ,,Nie bój się. Wystarczy Ci Mojej Łaski.”
Słowa te napełniły nasze serca otuchą i nadzieją, aby rozmawiać z kapłanami o zakładaniu nowych kręgów oraz z ludźmi o przyjmowaniu kapliczki Pielgrzymującej Matki Bożej.
Ubogaceni wspólnotą i dobrym słowem ruszamy na apostolskie drogi naszej codzienności.
Uczestniczki spotkania w Ząbkowicach Śląskich

 

Poprzedni wpis
Nowenna przed Koronacją MTA w Kietrzu – luty.
Następny wpis
RELACJA – Wielkopostne czuwanie diecezji warszawskich.

Podobne wpisy

6. Dzień

Święty Jan Paweł II Patron Związku Rodzin     Apostolski Szensztacki Związek Rodzin Nowenna 9-17 maja 2020 6. Dzień Odważna i serdeczna współpraca w służbie rodzinie Pragnę zaprosić wszystkich chrześcijan…
CZYTAJ WIĘCEJ