Reminiscencje z Megarekolekcji Apostolskiego Szensztackiego Związku Rodzin w Polsce na Górze św. Anny

Reminiscencje z Megarekolekcji Apostolskiego Szensztackiego Związku Rodzin w Polsce na Górze św. Anny

Bogatemu programowi obrad i zajęć megarekolekcyjnych przez cały czas towarzyszyła ekspozycja roll-up-ów prezentujących w formie graficznej aktualny personalny „stan posiadania” Wspólnoty Związku Rodzin. Każdy związkowy kurs eksponował w ten sposób swoje rodziny, symbole bądź ideały kursowe. Oddzielny roll-upbył poświęcony historii, życiu i działalności apostolskiej Domu Królowej Jedności w Kolankowie, z okazji XXV-lecia tej jedynej związkowej posiadłości w naszym kraju.

Wiele wzruszeń uczestnikom przyniosła prezentacja Nasi bliscy z „Niebieskiego Szensztatu”. Przywołano w niej pamięć, drogę życiową i działanie zarówno członków ZR, ich dzieci jak też kapłanów w sposób szczególny wspierających na przestrzeni lat naszą Wspólnotę. Wszyscy oni wyprzedzili nas w drodze do Domu Ojca, jednak liczymy na przyszłe z nimi spotkanie…

Święto świadectw.Ta pozycja programowa była ważnym elementem przygotowań do zawarcia przymierza miłości z o. Józefem Kentenichem. Swoje poruszające świadectwa osobistych spotkań z Ojcem Założycielem przedstawili:

  • Norbert i Renate Martin – pierwsza Rodzina Kierownicza Międzynarodowego Apostolskiego Szensztackiego ZR /na żywo przez Internet via Skype/. Ich obszerne opisy kontaktów z Założycielem z całą pewnością pomogą nam odkrywać naszą związkową tożsamość.

  • Siostra Maryi Pia z Szensztat. Po zakończeniu niezwykle barwnie obrazowanych spotkań z o. Józefem, chętnie udzielała też odpowiedzi na pytania zadawane z sali.

Program zawierał także prezentacje wspólnot związkowych z różnych krajów świata, wystąpienia gości, wieczorną zabawę z wodzirejem, warsztaty o roli i praktyce środków samowychowawczych, prezentacje kalamburów obrazujących ideały kursowe, dzielenie się życiem okręgów.

Uczestnicy mieli także możliwość przeżycia Drogi Krzyżowej /stacje Męki Pańskiej zlokalizowane wokół Groty/. Wraz z prowadzącym o. Mirosławem rodzina komentatorów i pozostali zgromadzeni modlili się słowami przetłumaczonej „Drogi krzyżowej Narzędzia” z Himmelwärts.

Adoracja Najświętszego Sakramentu okręgami oraz zawierający ciekawe formy wyrazu warsztat podsumowujący zakończyły to mega spotkanie na gościnnej Górze św. Anny.

W sobotę 10 sierpnia megarekolekcjoniści udali się do Winowa. Po nawiedzeniu Sanktuarium Wieczernika została odprawiona uroczysta Msza  św. w Kościele pw. Ducha Świętego. Głównym celebransem był J.E. ks. Biskup Ordynariusz Diecezji Opolskiej Andrzej Czaja /po raz drugi na Megarekolekcjach/, współcelebrowali J.E. ks. bp Paweł Cieślik – Protektor Ruchu Szensztackiego w Polsce, Krajowy Duszpasterz Ruchu o. Arkadiusz Sosna, ojcowie szensztaccy, ks. Krzysztof oraz ks. proboszcz Eugeniusz Ploch.

Obecne były siostry Maryi pracujące w Winowie/s.s. Kamila, Danuta, Magdalena, Monika/ oraz s. Pia w towarzystwie ss. Karoli i Kornelii. Brawami powitano związkową misjonarkę  świecką – Magdalenę Mika.

W homilii ks. bp Czaja – Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP wskazywał na aktualne zagrożenia dla Kościoła, przestrzegał przed prowadzącym na manowce subiektywizmem i relatywizmem, wzywał zgromadzonych do niewzruszonej wierności Pismu świętemu i Katechizmowi KK. Kościół jest jeden – Chrystusowy. Jest grzeszny, ponieważ składa się z grzeszników i im służy. Niezbędna jest bezwarunkowa jedność Kościoła, jedność z Chrystusem i jego biskupami. Potrzeba braterstwa, odwagi i determinacji w obronie naszej świętej wiary, głosić należy w obecnych trudnych czasach skuteczną apologię Kościoła.

Homilia ks. biskupa doskonale harmonizowała z jego biskupim zawołaniem: „Astare coram Te et Tibi ministrare” /Trwać przed Tobą i Tobie służyć. To zawołanie wybrzmiewa nad wyraz doniośle w obecnych czasach zmasowanych ataków na Kościół i jego kapłanów. Z pewnością warto je przyjąć niejako za własne.

Eucharystii towarzyszył związkowy, z dnia na dzień liczniejszy zespół muzyczny i chór, dzieci związkowe pięknie śpiewały psalm, służyły do Mszy, wraz z dorosłymi występowały w procesji z darami.

Z kolei nastąpiło procesjonalne przejście do Sanctuarium Coenaculum. Tam nastąpiło zawarcie Przymierza Miłości ASZR z Ojcem Józefem Kentenichem. Uroczystości przewodniczył ks. bp Protektor Ruchu Paweł. Przebiegła ona w podniosłej lecz par excellence radosnej, wzruszającej atmosferze, przy wspaniałej pogodzie, w obecności licznie zgromadzonych dzieci i wnuków.

Długo trwały podziękowania Krajowego Kierownictwa, wręczanie okolicznościowych upominków. Każda rodzina otrzymała na pamiątkę replikę medalu z Hörde, by w sanktuariach domowych symbolizował on i przypominał zawarty akt w 100-lecie Związku Apostolskiego. Był wręczany zestaw cytatów zawierających myśli Ojca Z-la dotyczące ZR, KK rozdawało smaczne krówki. Wszystko pięknie i pieczołowicie przygotowane, firmowe, z nadrukiem logo Megarekolekcji – wizerunkiem Założyciela i hasłem „Zjednoczeni z Ojcem”.

Rodzina związkowa została podjęta przez miejscowe rodziny smacznym żurkiem i domowymi napojami. Po uwiecznieniu zgromadzenia na zbiorowych zdjęciach, większość uczestników rozjechała się do swoich domów a ich część ruszyła na uroczystości poświęcenia XIV i XV tablicy „Na Szlaku o. Kentenicha” /Wrocław, Kudowa-Zdrój/.

Ducha modlitewnej jedności zapewniła nowenna dziękczynna po Megarekolekcjach, odmawiana do daty powołania 100-lecia Związku Apostolskiego w Hörde. W obchodach Jubileuszu brała udział delegacja Krajowego Kierownictwa ZR wraz z Jego duchowymi Asystentami.

Caritas Christi urget nos! Miłość Chrystusa przynagla nas!

 Zawierając z Tobą przymierze miłości, wspólnie modlimy się:

Ojcze, nasze serca w Twoim sercu

nasze myśli w twoich myślach

nasze dłonie w twojej dłoni

nasze życie w twoim życiu.

Ojcze, Twoje posłannictwo

naszym posłannictwem!

 Marek Jędrzejewski

Zdjęcia: Małgorzata i Rafał Jasińscy

Poprzedni wpis
Z rekolekcyjnych ścieżek…
Następny wpis
Panie Szensztatu zapraszają na patronalne święto do Sanktuarium

Podobne wpisy

Refleksje w 100-lecie Szensztackiego Ruchu Kobiet Gertruda von Bullion i Maria Christmann –  dwie młode kobiety, które 8 grudnia 1920 r. poświęciły się Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej z Szensztat. Kim…
CZYTAJ WIĘCEJ

„Daj się poprowadzić”

Renata Kleszcz-Szczyrba „Daj się poprowadzić” – wakacyjne rekolekcje szensztackie w Kokoszycach w archidiecezji katowickiej. Wspomnienie, refleksja, świadectwo… „Daj mi poprowadzić” – takie były moje początki prowadzenia auta. Jako świeżo upieczony…
CZYTAJ WIĘCEJ