SCHOLA „MISTERIUM” Z GRODNA

SCHOLA „MISTERIUM” Z GRODNA


W dniach od 24 czerwca do 1 lipca 2019 roku na bydgoskich Piaskach przebywała grupa dzieci z Białorusi. To schola dziecięca „Misterium” z parafii Matki Bożej Anielskiej w Grodnie wraz z opiekunami s. M. Walerią z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, p. Heleną Żegało i p. Mariną Mikłaszewicz. Do scholii należą dzieci muzycznie utalentowane, wybrane w drodze przesłuchania i uczęszczające na katechezę. W roku szkolnym ćwiczą i śpiewają w każdą niedzielę na Mszy Świętej oraz  przygotowują różne okolicznościowe koncerty.
Ich pobyt był połączeniem warsztatów muzycznych i wakacyjnego wypoczynku. Dzięki staraniom Ks. Proboszcza Antoniego z Grodna oraz Radnej Miasta Bydgoszczy Grażyny Szabelskiej i hojności prywatnych sponsorów pobyt dzieci był bardzo urozmaicony. Dzieci zwiedzały starówkę w Toruniu i Muzeum Piernika, były w Myślęcinku, a także płynęły po Brdzie tramwajem wodnym, podziwiały grające fontannę, odkrywały bydgoski skarb, poznały historię brudu i mydła, zwiedziły Ratusz i Katedrę.
Piękną częścią pobytu scholii były koncerty: w parafii Św. Rodziny na Piaskach, w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Jachcicach oraz w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach. Podczas spotkania apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej dzieci koncertowały również przy Sanktuarium Zawierzenia. Oprócz oprawy Mszy Świętej schola prezentowała piosenki po polsku, białorusku i rosyjsku, ukazując bogactwo talentów wokalnych, instrumentalnych i tanecznych.
Zapytane o wrażenia z pobytu opiekunki scholi odpowiedziały tak:
Pani Helena „W parafii Świętej Rodziny dzieci zostały nagrodzone za koncert owacją na stojąco. To zdarzyło się dzieciom pierwszy raz i zrobiło na nich ogromne wrażenie” „Dziękujemy s. Walerii, która robi wszystko dla rozwoju dzieci ze scholii. Dzieci z wielką radością i zapałem uczestniczą zarówno w katechezach, jak i próbach scholi.” „Było dużo radości, emocji, niespodzianek i spotkaliśmy samych dobrych ludzi w Bydgoszczy.”
Pani Marina „Bydgoszcz jest pięknym, cudownym, starym miastem. Dzieciom bardzo podobało się to, że słyszą polski język i mogą wypowiadać po polsku proste słowa: proszę, dziękuję, dzień dobry.” „To, co włoży się w człowieka w młodym wieku, to zaprocentuje w przyszłości. Dlatego potrzebne są takie osoby, jak s. M. Waleria, która troszczy się o dzieci, aby im niczego nie brakowało.” „Tyle dobra nas spotkało ze strony miasta i ludzi, Tym się człowiek syci i potem chce dla kogoś innego coś dobrego też zrobić. Jak człowiek widzi, ze ktoś zrobił dla niego dobro, to na ile może będzie dobrze czynił dla innych. Słowa pouczają, a przykłady pociągają – nasz pobyt to dobry przykład dla dzieci, by szerzyć dobro dalej.”
Trudno słowami opisać piękno i bogactwo tych dni, można tylko dziękować najlepszemu Ojcu z Niebie i Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej, i wszystkim dobrym ludziom, którzy mieli w tym swój udział. Z pragnieniem powrotu tak szybko jak się da, z mnóstwem wrażeń  i przeżyć, dzieci wróciły do Grodna. Nie mówimy żegnajcie, ale do widzenia! Z pewnością Matka Boża pomoże nam zorganizować kolejny przyjazd naszych dzieci z Grodna!
Violetta Wilandt
Poprzedni wpis
„Cuda” w Sanktuarium Przymierza
Następny wpis
Szlak o. Kentenicha – Wrocław

Podobne wpisy

Cylinder

Cylinder. Kiedy, to co małe, staje się wielkie. W naszym sanktuarium na komodzie stoi wazon z różą, pośród gałązek brzozowych, obsypanych świeżą zielenią wiosennych liści. Świeża zieleń jest tłem dla…
CZYTAJ WIĘCEJ