Sympozjum o apostolstwie odbyło się 23 maja 2026

Nasze aktualne motto „Oto jestem – poślij mnie, aby szerzyć miłość, pokój i radość” kieruje naszą uwagę APOSTOLSTWO, co stanowi istotny element szensztackiej duchowości. Rodziny ze wspólnoty Związku Rodzin zaproponowały zorganizowanie sympozjum naukowego pod tytułem: „Skuteczne apostolstwo – czyli jakie?”. Odbyło się ono w sobotę, 23 maja 2026 roku, w przeddzień Zesłania Ducha Świętego, w Otwocku, w krajowym centrum Ruchu Szensztackiego, przy domu prowincjalnym Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.

Zorganizowane zostało przez Ruch Szenszatcki z inicjatywy Związku Rodzin. W zamyśle organizatorów było elementem wdzięczności za 100-lecie istnienia Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.

 Sympozjum miało charakter otwarty. Jesteśmy wdzięczni za obecność ok. 80 osób, które wzięły udział w tym dniu studyjnym. Byli to przedstawiciele Instytutu Pań Szensztatu, Ligi Rodzin, Związku Rodzin, Matek, Młodzieży Męskiej, Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu, Ruchu Pielgrzymkowego. Obecni byli także Ojcowie Szensztaccy i oczywiście nasze Siostry. Pojawiło się kilka osób z otwockich parafii, także przedstawiciele Kościoła Domowego. Wśród gości znalazł się też ks. Jakub Kozak, Duszpasterz Rodzin Diecezji Siedleckiej. Szczególnymi gośćmi były cztery osoby ze Słowacji – uczynili nasze sympozjum międzynarodowym.

 Sympozjum ma służyć pomocą w naszej szensztackiej formacji. Refleksja wsparta wiedzą i doświadczeniem wybitnych teologów, specjalistów zajmujących się duchowością, również duchowością szensztacką oraz mediami, to ogromne bogactwo tego spotkania. Cel ten, jak wynika z przekazywanych przez uczestników sympozjum opinii udało się zrealizować. Wystąpienia prelegentów będą dostępne na stronie Towarzystwa Uniwersyteckiego Fides et Ratio. Całość materiałów ma się znaleźć w specjalnie przygotowanej publikacji.

PROGRAM SYMPOZJUM

SOBOTA, 23 MAJA 2026

9.00 Msza Święta

Moderacja: dr Paweł Kwas

9.45 Powitanie: s. M. Elwira Kędzia, Przełożona Prowincjalna Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi

Otwarcie: o. Przemysław Skąpski ISch, Krajowy Duszpasterz Ruchu Szensztackiego

10.00- 10.30     ks. prof. dr hab. Marek Tatar,  wykład wprowadzający: Apostolska formacja chrześcijanina do świętości w nieświętej rzeczywistości 

Część 1

Prowadzenie: prof. dr hab. Maria Ryś

10.30 – 11.00      ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło MS, Apostolstwo w Piśmie Świętym

11.00 – 11.30      prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz,  Skuteczne apostolstwo w nauczaniu Kościoła

11.30 – 12.00.     przerwa kawowa

12.00 – 12.30      ks. dr Jan Jędraszek SAC, Skuteczne apostolstwo według św. Wincentego Pallotiego

dyskusja

13.30-14.30      przerwa obiadowa

Część 2

Prowadzenie: dr hab. Michał Polak prof. Politechniki Koszalińskiej

14.30 – 15.00      dr hab. Alicja Kostka, Apostolstwo w Ruchu Szensztackim

15.00 – 15.30      dr Monika Szetela, Apostolstwo cyfrowe

15.30 – 16.00      o. mgr lic. Przemysław Skąpski ISch, Współczesne płaszczyzny i możliwości apostolskiego działania 

dyskusja

Ok. 17.00          zakończenie

 

 

Poprzedni wpis
Czuwanie Ruchu Szensztackiego na Jasnej Górze 14/15 marca 2026
Następny wpis
Wielkanoc 2026 – Nowy Biuletyn Ruchu

Podobne wpisy

keyboard_arrow_up