6. Kwadrans macierzyństwa

Macierzyństwo to kapłańska misja kobiety. Realizując fizyczne i duchowe macierzyństwo nie potrzebujemy sięgać po kapłaństwo kobiet w Kościele. Macierzyństwo daje nam możliwość składania ofiar, nieustannego ofiarowania siebie w całopalnej ofierze. Jak Maryja, gdy składała Syna na Ołtarzy Ofiary Krzyża.

Z modlitwy koronacyjnej:

„Królowo Godności Kobiet, Ty, która stałaś się Matką Syna Bożego
i Matką wszystkich ludzi, pomóż współczesnym kobietom docenić, przyjąć, szanować i cieszyć się darem duchowego i fizycznego macierzyństwa”.

Ojciec Józef Kentenich nazwał macierzyństwo podstawową cechą kobiecości. Mówił: „Macierzyństwo to twórcza miłość. Macierzyństwo to pierwotny prapopęd niewiasty. Twórczo chce innych począć i kształtować, zarówno w fizycznym, jak i duchowym macierzyństwie. (o. J. Kentenich, Marianische Erziehung, 1932 r.)

„Nie jest więc przypadkiem to, że pierwsza kobieta w Biblii otrzymała imię Ewa – Życie.  Macierzyństwo bowiem jest charyzmatem będącym częścią natury każdej kobiety, bez względu na to, czy jest ona dziewicą czy mężatką. Przejawia się w postawie bycia „dla”, w ochranianiu i pomnażaniu życia, w kierowaniu go ku Bogu – życiu wiecznemu.
To wielki dar Boży dany każdej kobiecie; zaproszenie Boga do bycia na ziemi odbiciem Jego piękna, Jego miłości i miłosierdzia”. (Rekolekcje dla kobiet i matek, Otwock 2021).

Chwila refleksji:

W jakim konkretnym działaniu wyraża ise każdego dnia moja służba życiu?

Za jakie osoby jestem duchowo i fizycznie odpowiedzialna, z jakim nastawieniem spełniam swoje zadania wobec nich?

Jakie uczucia budzi we mnie macierzyństwo: radość? wdzięczność? poczucie obowiązku? Uciążliwość? niechęć? ……

Co mogę zrobić, by jeszcze bardziej być MATKĄ i ukazywać piękno macierzyństwa?

Moja notatka / postanowienie:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Poprzedni wpis
Nasza Matko i Królowo wsław się!
Następny wpis

Podobne wpisy

ruch szensztacki w polsce

Triduum 2019

DUSZPASTERSTWO RUCHU SZENSZTACKIEGO Serdecznie zaprasza do udziału w Triduum w dniach 19-22 września 2019 roku Sanktuarium Wierności Otwock-Świder   „Iskry rozniecą ogień” PROGRAM  Czwartek – 19. Września 20.00 Eucharystia Spotkanie…
CZYTAJ WIĘCEJ

Nasze spotkania z Janem Pawłem II

Nasze spotkania z Janem Pawłem II. Wybrane fragmenty przemówień do przedstawicieli Ruchu Szensztackiego. Wybór o. Romuald Kszuk                                                                                                                                                                    I. Do Kapituły Generalnej Ojców Szensztackich, 28.11.1980 r „Pragnąc wyrazić uznanie i…
CZYTAJ WIĘCEJ