31 maja 2024 roku obchodzić będziemy 75 rocznicę wydarzeń, które do historii międzynarodowego Szensztatu przeszły pod nazwą tzw. „Trzeciego Kamienia Milowego”, kiedy to nasz założyciel ks. Józef Kentenich, w reakcji na biskupią wizytację Szensztatu, w odważnym liście zwrócił się do biskupów. Ten list (tzw. Epistola Perlonga) liczy 700 stron i został napisany w pięciu częściach. Jego pierwsza część trafiła na ołtarz sanktuarium w Bellavista w Chile właśnie 31 maja 1949 roku jako dar dla Matki Bożej w ostatni dzień miesiąca maryjneg
o. Stanowi dogłębną analizę problemów Kościoła i zagrożeń, jakie płyną z tzw. myślenia mechanistycznego – największego, zdaniem założyciela, zagrożenia dla cywilizacji Zachodu. Trzeci kamień milowy to przekazanie duchowości Szensztackiej całemu Kościołowi w darze i otwarcie naszego charyzmatu na cały świat. Chile to jakby nowy początek Szensztatu – w nowym świecie.
W dniach 31 maja – 2 czerwca 2024 w Santiago w Chile odbędą się międzynarodowe i uroczyste obchody jubileuszu. Jako Ruch Szensztacki w Polsce chcemy włączyć się w te obchody – wspominając tę ważną rocznicę w dzień przymierza 18 maja 2024 roku.
Logo międzynarodowych obchodów:
Kolor czerwony w środku to sanktuarium w Bellavista – Ziemia Święta, do której pielgrzymujemy…
Kolor pomarańczowy – charyzmat Ducha Świętego. Charyzmat wyrażony jest przez list, który o. Kentenich złożył na ołtarzu.
Żółto-pomarańczowy Krzyż Jedności – krzyż nas jednoczy i wyraża misję Maryi – we współpracy z Chrystusem.
Pozostałe kamienie milowe
Kamienie milowe to momenty szczególne i przełomowe wydarzenia. Pierwszym w historii Szensztatu jest powstanie Dzieła 18 października 1914 roku – czyli zawarcie przymierza miłości. Drugim heroiczna decyzja ks. Kentenicha z 20 stycznia 1942 roku o dobrowolnym pójściu do obozu koncentracyjnego. Czwarty to powrót założyciela do Szensztatu, po 14 latach odseparowania w Milwaukee (USA) w Boże Narodzenie 1965 roku.
Trzeci Kamień Milowy to pozornie zwyczajne wydarzenie. Zewnętrznie chodziło przecież tylko o ofiarowanie Matce Bożej listu, który ks. Kentenich sformułował jako odpowiedź na zastrzeżenia zawarte w sprawozdaniu z wizytacji Szensztatu. Jednak ten słynny list (tzw. Epistola Perlonga) zawiera niezwykle głębokie i odważne przesłanie dla całego Kościoła. Stanowi moment przełomowy, aby w pełni świadomie i na nowo – w nowych warunkach – jakie by one nie były – zawierzyć Bogu i odnowić przymierze miłości. To okazja, by zgłębić tajemnicę Szensztatu i na nowo pójść w ślady naszego założyciela, niosąc Szensztat całemu światu.