Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych – obchody w Kietrzu w bliskości kaplicy MTA

W dniu 25 lipca 2021 roku w Kietrzu w parafii św. Tomasza Apostoła, w bliskości kaplicy Maryi Trzykroć Przedziwnej, miały miejsce obchody Pierwszego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Organizatorami wydarzenia byli miejscowi księża pallotyni oraz rodziny szensztackie z diecezji gliwickiej, katowickiej i opolskiej.

Spotkanie rozpoczęło się od uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji Dziadków i Seniorów, której przewodniczył ksiądz Waldemar Musioł – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu, a koncelebrowali o. Arkadiusz Sosna – krajowy duszpasterz Ruchu Szensztackiego oraz ks. Janusz Rempalski – pallotyn, proboszcz kietrzańskiej parafii. W bardzo wzruszający, chwilami osobistym kazaniu, ksiądz Waldemar Musioł wspominał swoich dziadków. Za papieżem Franciszkiem, który w Roku Rodziny ustanowił ten szczególny dzień, podkreślił, że seniorzy mają niezwykle ważne zadanie: „Powołaniem ludzi starszych jest strzeżenie naszych korzeni, przekazywanie wiary młodym i zaopiekowanie się najmniejszymi. Realizacja tych zadań to perspektywa na dni, miesiące i lata. Nieważne czy jeszcze pracujesz, czy już nie, czy jesteś sam, czy masz rodzinę, jesteś samodzielny czy niedomagasz. Potrzebujemy was, waszego świadectwa wiary i ukochania Mszy św., waszej obecności na niej nawet wczesną porą w pustoszejących kościołach, widoku was z różańcem w ręku, mając nadzieję, że modlicie się także za nas, waszego roztropnego rozpieszczania najmłodszych, aby mogli się uczyć przy was, co to znaczy dobra bliskość, miłość, czułość i poświęcenie, waszych smacznych obiadów i ciast, byśmy uczyli się, co to znaczy być dla drugiego. Potrzebujemy waszych wspomnień i snucia opowieści o przeszłości, pełnych ponadczasowej mądrości i rad” – wymieniał podczas homilii ksiądz Waldemar. Kościół św. Tomasza Apostoła wypełnił się seniorami po brzegi.

Po Eucharystii wszyscy udali się do pobliskiej kaplicy Maryi Trzykroć Przedziwnej, gdzie pod przewodnictwem ojca Arkadiusza Sosny odbyły się uroczyste nieszpory maryjne wraz z uczczeniem relikwii błogosławionego Richarda Henkesa – pallotyna przed wojną związanego mocno z Kietrzem. To dzięki jego staraniom wybudowana została pierwsza poza Schoenstatt w Niemczech kaplica MTA, o której ze względów historycznych możemy mówić „kaplica babcia”, gdyż po włączeniu po wojnie ziem kietrzańskich do Polski była pierwszym polskim punktem na szensztackiej mapie Polski, zanim pojawiły się wszystkie znane nam krajowe sanktuaria MTA. Zatem „kaplica babcia”…

Po zakończeniu części modlitewnej obchodów Pierwszego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych rozpoczęła się część artystyczna. Z inicjatywy Ruchu Szesztackiego poprowadził ją świetny wodzirej z Katowic Pan Mirosław Kańtor, który aktywizował i zabawiał naszych kochanych seniorów. W czasie tej zabawy rodziny szensztackie rozdawały uczestnikom słodkie upominki – ponad 200 pudełek z logo Szensztatu zawierających smaczne domowe ciasta, które specjalnie na tę okazję upiekły rodziny szensztackie z diecezji gliwickiej, katowickiej i opolskiej. DZIĘKUJEMY WAM!!! Moment rozdawania tych „SMS-ów” – jak pięknie ujął to ojciec Arkadiusz – czyli tego, że „Szensztat Miłuje Seniorów”, był bardzo wzruszający, gdyż wielu seniorów z niedowierzaniem przyjmowało ten dar jako całkowicie niezobowiązujący, darmo dany, dany wyłącznie jako wyraz wdzięczności za to, że są.

Momentem kulminacyjnym wieczoru był koncert „Piosenki naszej młodości” w wykonaniu Bernarda Dornowskiego ex Czerwone Gitary oraz Bogusława Olszonowicza ex Duval. Przeboje „Kwiaty we włosach”, „Dozwolone od lat 18 – tu”, „Płoną góry płoną lasy”, „Anna Maria” nucili wszyscy…

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych za nami. Zgromadził ponad 1000 uczestników. Był transmitowany „na żywo” przez Telewizję Pallotti, a wzmianki o tym wydarzeniu i fotorelacja znalazły się w opolskim Gościu Niedzielnym. Ufamy, że był to bardzo udany dzień, który na długo pozostanie w pamięci uczestników i że stanie się on początkiem pięknej corocznej tradycji. A wszystko to w cieniu kaplicy Maryi Trzykroć Przedziwnej, naszej „kaplicy babci”.

Wdzięczni!

Renata i Zbigniew Szczyrba (Liga Rodzin archidiecezji katowickiej)

Poprzedni wpis
Rekolekcje dla rodzin – II turnus
Następny wpis
Do połowy

Podobne wpisy

Zaciekawienie. Odkrywanie. Zaskoczenie lub rozczarowanie. Próba zrozumienia. Zachwyt? Zmęczenie. Odpuszczenie tematu lub próba dalszego poznawania. Rosnąca bliskość i zaufanie… W relacji może wydarzyć się to wszystko i wiele więcej. Gertruda…
CZYTAJ WIĘCEJ

Piasek

Ilekroć jesteśmy nad wodą, tam, gdzie jest piaszczysta plaża, możemy obserwować dzieci, które z wielką pasją zajmują się swoim ulubionymi zajęciami, mającymi związek zawsze z wodą i piaskiem. Piasek nadaje…
CZYTAJ WIĘCEJ
keyboard_arrow_up