Skupienie Adwentowe Rodziny Szensztackiej przy Sanktuarium Wiernościw Otwocku – Świdrze

Skupienie Adwentowe Rodziny Szensztackiej przy Sanktuarium Wierności w Otwocku – Świdrze

W dniu 1 grudnia 2019 r., czyli w I – szą Niedzielę Adwentu przy Sanktuarium Wierności w Otwocku – Świdrze odbyło się Skupienie Adwentowe Rodziny Szensztackiej metropolii warszawskiej.

Skupienie, rozpoczęło się o godz.11.00 Eucharystią sprawowaną przez ojca Romualda Kszuka. W homilii ojciec Romuald odwołał się do tegorocznego motta Ruchu Szensztackiego: Tu i teraz, radośni, silni i  ufni w Bogu! Podkreślił, że żyjemy tu i teraz, mamy kochać Boga dzisiaj, zaufać Bogu dzisiaj, nie wczoraj, nie jutro, ale właśnie dzisiaj. Nasza miłość do Boga musi być związana z czujnością, ze świadomością w jakim świecie żyjemy, na jaki czas Bóg przeznaczył nasze istnienie. Ojciec Romuald wskazał na zagrożenia, które płyną ze współczesnego świata, podkreślił że musimy stać na straży ideału rodziny, wg którego rodzinę tworzy mama, tata i dzieci. Nie możemy dopuścić do zniszczenia tego ideału. Przypomniał, że Maryja również żyła w czasach niepokoju, ale wypowiadając swoje Fiat Bogu: niech mi się stanie według Twego słowa, rozpoczęła przemianę świata. Dzięki jej zaufaniu i otwartości na słowo Boga narodził się Chrystus, który odkupił rodzaj ludzki. Tak samo każdy z nas zawierzając Bogu swoje życie i wypowiadając swoje Tak, może włączyć się w odnowę obecnego świata. Każda nasza decyzja ma znaczenie.

Ojciec Romuald podkreślił, że obecny pełen niepokoju świat nie może wywoływać u nas lęku, bo skoro Pan Bóg przeznaczył nas do życia w tym właśnie czasie, to przygotował również łaski które pomogą nam wypełnić naszą misję. Ojciec wezwał do zaufania Bogu, bo wówczas spojrzymy na świat tak jak patrzy Bóg – z miłością i będziemy mogli odpowiedzieć na wszystkie wyzwania przed jakimi postawi nas Opatrzność Boża.

Na zakończenie homilii Ojciec Romuald zwrócił uwagę, abyśmy czasie Adwentu nie przegapili szansy zobaczenia Boga w drugim człowieku. Musimy nieustannie czuwać, aby być gotowym na spotkanie z Panem w drugim człowieku, ale również by być gotowym na spotkanie z Panem, który przyjdzie na końcu czasów.

Po zakończeniu Mszy Św. uczestnicy przeszli do auli na przerwę, gdzie przy kawie, herbacie był czas na rozmowy i słodki poczęstunek.

Kolejnym punktem Skupienia Adwentowego były warsztaty. Ojciec Romuald wprowadził wszystkich w temat, któremu poświęcone było tegoroczne Skupienie Adwentowe, czyli wiara w Bożą Opatrzność – szukanie śladów Boga. W przekazanym impulsie mówił o rozpoznawaniu działania Boga w życiu i odczytywaniu znaków czasu. Zwrócił uwagę na kilka zjawisk charakterystycznych dla współczesnego świata: zanikanie więzi między ludźmi, brak czasu wynikający z zapatrzenia ludzi w świat materialny, pośpiech uniemożliwiający uporządkowanie życia wewnętrznego czy wprowadzanie dzieci i młodzieży w świat cielesny, a nie duchowy. Ojciec podkreślił, że odpowiedzią na współczesny świat jest postawa Najświętszej Maryi Panny. Ona zaufała Bogu: a komu Ty wierzysz …?

Następnie uczestnicy skupienia dzielili się w grupach sprawami i wydarzeniami, które ostatnio szczególnie ich poruszyły w mediach, rodzinie,  środowisku pracy. Celem tych rozmów, było nazwanie spraw trudnych w naszym życiu, aby oddać je Maryi. Po zakończeniu pracy w grupach przeszliśmy do Sanktuarium, gdzie przedstawiciele grup zawierzyli Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej m. in.: wychowanie dzieci, sprawy młodzieży, świętość kapłanów i osób konsekrowanych, trudne sprawy rodzinne i małżeńskie oraz jedność w naszej ojczyźnie. Skupienie zakończyło się ok.14.30.

Adwent to czas oczekiwania, musimy nieustannie czuwać, aby nie przegapić spotkania Boga w drugim człowieku i w konkretnych wydarzeniach naszego życia. Czuwaniu powinna towarzyszyć nadzieja i odwaga. W pamięci pozostanie nam informacja, że w Piśmie Świętym wyrażenie nie lękaj się powtarza się 365 razy, czyli codziennie Bóg mówi do nas: nie lękaj się !

Anna i Tomasz Janikowie

Poprzedni wpis
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu w służbie Królestwu Chrystusa i Maryi!
Następny wpis
Przymierze z Maryją

Podobne wpisy

Menu