„Wydadzą owoc nawet i w starości”

„Wydadzą owoc nawet i w starości”

Pallotyni i Szensztat razem na II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych w Kietrzu

Za nami obchody II Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, które już po raz drugi zorganizowali wspólnie w Kietrzu posługujący tam Pallotyni i Ruch Szensztacki.

Dla przypomnienia, te nietypowe, jeśli chodzi o datę, obchody zaproponował przed rokiem papież Franciszek. Co roku w niedzielę, która jest najbliżej daty wspomnienia św. Joachima i Anny (26 lipca) – rodziców Maryi i dziadków Jezusa – papież zapragnął otoczyć szczególną uwagą, modlitwą i szacunkiem Babcie i Dziadków na całym świecie. Tegorocznemu Światowemu Dniu Dziadków i Osób Starszych towarzyszyło motto: „Wydadzą owoc nawet i w starości”.

Maryja Trzykroć Przedziwna z kietrzańskiej „kaplicy babci” (jak zaczęliśmy ją ciepło nazywać, gdyż jest pierwszą kaplicą na świecie z obrazem MTA wybudowaną poza Schoenstatt staraniem bł. Richarda Henkesa SAC) zaprosiła nas do międzypokoleniowego spotkania.

Obchody rozpoczęła Eucharystia w intencji Dziadków i Osób Starszych sprawowana w kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Kietrzu, której przewodniczył krajowy duszpasterz Ruchu Szensztackiego w Polsce o. Arkadiusz Sosna ISChP, a koncelebrowali proboszcz miejscowej parafii ks. Janusz Rempalski SAC oraz ks. Piotr Kopera SAC.  Kościół wypełnił się po brzegi wiernymi Seniorami, którzy przybyli zarówno z Kietrza jak i z sąsiednich miejscowości i spoza diecezji. Radością napełniało się serce na widok młodych, którzy zadbali o to, aby pomóc starszym dotrzeć do kościoła. Mszę świętą swoim śpiewem ubogacił wielkopolski Zespół Pieśni i Tańca „Chludowanie”, a czytania odczytali członkowie Ruchu Szensztackiego. Homilię wygłosił o. Arkadiusz Sosna, który po zakończonej Mszy św. wraz z relikwiami bł. Richarda Henkesa udał się do kaplicy MTA przewodniczyć nieszporom maryjnym. Uroczyste nieszpory zgromadziły ponad 100 osób. Ks. Jan Jabłuszewski SAC pięknie poprowadził śpiewy, akompaniując na organach, które specjalnie pojawiły się tego dnia w kaplicy. Po zakończeniu modlitw była okazja do uczczenia relikwii bł. Richarda Henkesa, a każdy z uczestników nabożeństwa otrzymał Dar Serca od Ruchu Szensztackiego w Polsce, którym był „Miodzik Szensztacki”.

A potem? Potem rozpoczął się Międzypokoleniowy Festyn Rodzinny w amfiteatrze i na placu przed kietrzańskim probostwem. Gościem specjalnym była Pani Senator Ewa Gawęda, która na początku złożyła wszystkim Seniorom życzenia. Zespół Pieści i Tańca „Chludowanie” zaprezentował bogaty program artystyczny – ciesząc Seniorów śpiewem i tańcem. A Zespół Regionalny „Maszkety” z Katowic zabawił wszystkich swoim ciekawym koncertem łączącym tradycję z nowoczesnością, bo przygrywanie regionalnej muzyki na gitarze, puzonie, flecie i skrzypcach to rzadkość. Poza tym śląskie teksty ułożone do znanych melodii biesiadnych zaskoczyły wszystkich. Miło było usłyszeć też ich własne kompozycje, które często wygrywają na listach przebojów Radia Silesia czy telewizji TVS, wśród nich hit: „Lover na Zołynżu”. No i ważnym sygnałem na współczesne czasy było to, że zespół „Maszkety” to śpiewająca rodzina: mama Izabela, tata Marek i dwóch dorosłych synów: Michał i Maciej; w ich wewnętrznej „nomenklaturze gwarowej” funkcjonujący jako: „Zista” (babka), „Krepel” (pączek) i „dwa Kołoczki” (czyli dwa kołaczyki), co razem daje „Maszkety” czyli słodycze, smakołyki, słodkości! Ach ta śląska gwara…

Muzyka płynęła nieprzerwanie przez kilka godzin, a w tym czasie każdy mógł skosztować przepysznego bigosu, grochówki, potraw z grilla, zjeść pajdę chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, napić się parafialnego kietrzańskiego piwa (bezalkoholowego oczywiście) czy pysznej kietrzańskiej kawy. A na koniec każdy „Szensztacki Miodzik” opatrzony swoim unikatowym numerkiem wziął udział w losowaniu niespodzianek przygotowanych przez parafię w Kietrzu i sponsorów – obrazów i figurek św. Andrzeja Boboli oraz voucherów do ciekawych miejsc i na ciekawe wydarzenia.

Było ciepło w sercach. Było życzliwie i prawdziwie razem. Starsi z Młodszymi. Młodsi ze Starszymi. Pallotyni z Szensztatem. Szensztat z Pallotynami. Żywy Kościół. Wdzięczność Wszystkim za Wszystko.

  Do zobaczenia za rok w Kietrzu podczas III Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Już wiemy, że będzie to wyjątkowy rok, gdyż nasza kaplica MTA („kaplica babcia”, ta pierwsza światowa perełka) będzie świętowała 90-tkę… no i nie raz modlił się w niej nasz o. Założyciel Józef Kentenich.

Nos Cum Prole Pia!

Benedicat Virgo Maria!

Królowo Pojednania – módl się za nami!

                                                                       Renata Kleszcz-Szczyrba

                                                                       Ruch Szensztacki w Polsce

Poprzedni wpis
Kręgi apostolatu w diecezji tarnowskiej
Następny wpis

Podobne wpisy

Chatka Puchatka Na początku naszej drogi w Szensztacie, kiedy byliśmy na naszych pierwszych rekolekcjach w Kokoszycach, zakupiliśmy taką małą kapliczkę, jak na zdjęciu w ilustracji artykułu. Wielu z Was posiada…
CZYTAJ WIĘCEJ

Szpadel

Szpadel Wiosna jest czasem dynamicznych zmian, jakie możemy zaobserwować w przyrodzie. Wszystko jest przyczajone, gotowe do tego, by zacząć od nowa swój osobisty cykl życia. Wiemy, że wiosną wszystko może…
CZYTAJ WIĘCEJ
keyboard_arrow_up